Yapay sinir ağı ve fotometrik yöntemler ile madde tanıma sistemi tasarımı
Design of substance identification system with artificial neural network and photometric methods
  1. Tez No: 450516
  2. Yazar: EKREM KÜRŞAD DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Biyolojik terör, kimyasal kirlilik, uygunsuz gıda maddeleri, hastalık yapıcı mikroorganizmalar gibi konularda madde ayırt etme ve tanıma işlemleri önem arz etmekte olup, bu işlemlerin yerinde hızlı ve yüksek doğrulukta yapılması gerekmektedir. Fotometrik metotlar, madde ayrımı için en çok başvurulan metotlar arasında yer almakta olup, maddenin optik özelliklerini kullanarak madde ayrımını gerçekleştirmektedir. Bu tez çalışmasında; YSA destekli otonom karar mekanizmalı, 365nm-950nm dalgaboyu aralığında 22 LED'li ışık kaynağına ve geniş spektral aralık ile kızılötesi spektral aralığında iki fotodiyotlu ışık dijital dönüştürücüsüne sahip bir fotometrik tabanlı madde tanıma sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan sistemin madde tanıma performansının tespit edilmesi amacıyla; süt, su ve etil alkol sıvıları üzerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Süt ile ilgili deneylerde; sütün markası ve bekleme süresine göre sınıflandırması ele alınmıştır. Su ile ilgili deneylerde ise suyun kaynağına göre sınıflandırma işlemleri denenmiştir. Su ile birlikte etil alkol incelenmiş ve bu deneyler sonucunda tasarlanan sistemin madde ayırımı ve tanıma işlemlerinde başarılı bir performans gösterdiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Substance identification and recognition about biologic terror, chemical pollution, inappropriate foods, disease-causing microorganisms etc. is important, and this process must be in-situ, fast and highly accurate. Photo metric methods, which are one of the most applied methods, utilize optic properties to identify the substance. In this thesis work, we designed a photometric based substance identification system which is supported with Artificial Neural Network (ANN) with 22 LEDs, whose spectral range is 350nm to 950nm, and has the light to digital converter (LDC) sensor consists of two photodiodes, the one is for wide bandwidth the second one is for infrared spectral range. To test performance of designed system we conducted the experiments on milk, water and ethyl alcohol. In the first experiment, we tried to classify milk based on brand and waiting time. In the second experiment, we endeavored to label water according to spring. Lastly, we analyzed water versus ethyl alcohol to test limitations. We proved that our system can accurately classify substance based on optical properties.