Kayseri ili merkez ilçeleri park ve süs bitkilerinde bulunan yaprakbiti (Hemiptera: Aphididae) türlerinin saptanması
Determination of aphid (Hemiptera: Aphididae) species on ornamental plants in central districts of Kayseri
  1. Tez No: 450517
  2. Yazar: DENİZ ÖZKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT MUŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma 2014-2015 yıllarında Kayseri'nin merkez ilçeleri Melikgazi, Kocasinan, Talas, Hacılar, İncesu ilçelerinde yürütülmüştür. Yaprakbiti örnekleri ilçelerdeki park, yol kenarı ve peyzaj alanlarında bulunan ağaçlar ve çalı formundaki süs bitkileri üzerinden toplanmıştır. Çalışma sonunda, Aphidoideaüst familyasına bağlı Aphidinae, Lachninae, Callaphidinae, Pemphiginae, Pterocommatinae, Anoeciinae ve Eriosomatinae olmak üzere 7 altfamilyaya bağlı 23 cins ve bu cinslere bağlı 30 yaprakbiti türü tespit edilmiştir. Bu türler: Amphorophorarubi (Kaltenbach, 1843), Anoeciacorni (Fabricius, 1775), Aphiscraccivora Koch, 1854, Aphisfabae Scopoli, 1763, AphisgossypiiGlover, 1877, Aphispomi de Geer, 1773, Aulacorthumsolani (Kaltenbach, 1843), Brachycaudushelichrysi (Kaltenbach, 1843), Cavariellaaegopodii (Scopoli, 1763), Chaetosiphon (Pentatrichopus) tetrarhodum (Walker, 1849), Cinaracedri Mimeur, 1936, Cinara (Cupressobium) cupressi (Buckton, 1881), Dysaphiscrataegi (Kaltenbach, 1843), Eriosomalanigerum (Hausmann, 1802), Eucalipterustiliae (Linnaeus, 1758), Eulachnusrileyi (Williams, 1911), Hyalopteruspruni (Geoffroy, 1762), Lachnusroboris (Linnaeus, 1758), Liosomaphisberberidis (Kaltenbach, 1843), Macrosiphumeuphorbiae (Thomas, 1878), Macrosiphumrosae (Linnaeus, 1758), Metopolophiumdirhodum (Walker,1849), Mindarusabietinus Koch, 1857, Myzaphisrosarum (Kaltenbach, 1843), Myzocalliscoryli (Goeze, 1778), Myzuscerasi (Fabricius, 1775), Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer, 1776), Pterocommapilosum Buckton, 1879, Rhopalosiphumnymphaeae (Linnaeus, 1761) ve Rhopalosiphumrufiabdominale(Sasaki, 1899)'dir. Genel olarak süs bitkileri üzerinde en yaygın olarak bulunan yaprakbiti türlerinin Aphis türleri (A. craccivora Koch, A. fabae Scopoli, A. gossypiiGlover ve A. pomi de Geer) olduğu belirlenmiştir. Güller üzerinde Macrosiphumrosae (Linnaeus) ve Myzaphisrosarum (Kaltenbach)'un yaygın türler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, yaprakbitlerinin avcıları olarak Coccinellidae familyasından 11 tür tespit edilmiştir. Bu türler: Adaliabipunctata (L.), Adaliadecempunctata (L.), Adaliafasciatopunctatarevelierei (Mulsant), Brumus (Exochomus) quadripustulatus (L.), Chilocorusbipustulatus (L.), Coccinellaseptempunctata L.,Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze), ScymnusapetziMulsant, Scymus (Pullus) subvillosus (Goeze), Propyleaquatuordecimpunctata (L.) ve Oenopia (Synharmonia) conglobata(L.)'dır. Ayrıca, 1 tanesi cins düzeyinde ve 9 tanesi tür düzeyinde olmak üzere toplam 10 adet parazitoit tespit edilmiştir. Bu türler: AphidiushortensisMarshall, Aphidiusmatricariae Haliday, Aphidius sp., Aphidiusurticae Haliday, Aphidiusrosae Haliday, Binodoxysangelicae Haliday, Lysiphlebusfabarum Marshall, Lysiphlebustestaceipes Cresson, Praonabjectum Haliday vePraonvolucreHalidaydir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the years 2014 and 2015 in central districts (Melikgazi, Kocasinan, Talas, Hacılar, İncesu) of Kayseri. Aphid specimens were collected on treesandshrubsfrom park, roadplantationandlandscapeareas in thedistricts. At theend of study, 30 aphidspeciesbelongto 23 genusand 7 subfamilies; Aphidinae, Lachninae, Callaphidinae, Pemphiginae, Pterocommatinae, Anoeciinae and Eriosomatinae from Aphidoidea were identified. Theses pesiciesare Amphorophorarubi (Kaltenbach, 1843), Anoeciacorni (Fabricius, 1775), Aphiscraccivora Koch, 1854, Aphisfabae Scopoli, 1763, Aphisgossypii Glover, 1877, Aphispomi de Geer, 1773, Aulacorthumsolani (Kaltenbach, 1843), Brachycaudushelichrysi (Kaltenbach, 1843), Cavariellaaegopodii (Scopoli, 1763), Chaetosiphon (Pentatrichopus) tetrarhodum (Walker, 1849), Cinaracedri Mimeur, 1936, Cinara (Cupressobium) cupressi (Buckton, 1881), Dysaphiscrataegi (Kaltenbach, 1843), Eriosomalanigerum (Hausmann, 1802), Eucalipterustiliae (Linnaeus, 1758), Eulachnusrileyi (Williams, 1911), Hyalopteruspruni (Geoffroy, 1762), Lachnusroboris (Linnaeus, 1758), Liosomaphisberberidis (Kaltenbach, 1843), Macrosiphumeuphorbiae (Thomas, 1878), Macrosiphumrosae (Linnaeus, 1758), Metopolophiumdirhodum (Walker, 1849), Mindarusabietinus Koch, 1857, Myzaphisrosarum (Kaltenbach, 1843), Myzocalliscoryli (Goeze, 1778), Myzuscerasi (Fabricius, 1775), Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer, 1776), Pterocommapilosum Buckton, 1879, Rhopalosiphumnymphaeae (Linnaeus, 1761) and Rhopalosiphumrufiabdominale (Sasaki, 1899). Generally, Aphisspp. (A. craccivora Koch, A. fabaeScopoli, A. gossypiiGloverandA. pomi de Geer) are the most wide spread Aphidspecies on ornamental plants were determined. It was determined that Macrosiphumrosae (Linnaeus) andMyzaphisrosarum (Kaltenbach) are the most wide spread species on roses. Instudy, 11 speciesfromCoccinellidaefamily as aphidpredatorwereidentified. These speciesare Adaliabipunctata (L.), Adaliadecempunctata (L.), Adaliafasciatopunctatarevelierei (Mulsant), Brumus (Exochomus) quadripustulatus (L.), Chilocorusbipustulatus (L.), Coccinellaseptempunctata L.,Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze), ScymnusapetziMulsant, Scymus (Pullus) subvillosus (Goeze), Propyleaquatuordecimpunctata (L.) andOenopia (Synharmonia) conglobata(L.). Also, A total of 10 parasitoids were identified, 1 of whichwas of the genuslevel and 9 of which were of the genus level. These speciesare Aphidiushortensis Marshall, Aphidiusmatricariae Haliday, Aphidius sp., Aphidiusurticae Haliday, Aphidiusrosae Haliday, Binodoxysangelicae Haliday, Lysiphlebusfabarum Marshall, Lysiphlebustestaceipes Cresson, Praonabjectum Haliday and Praonvolucre Haliday.