Yanma havasına o2 ilavesinin motor performansı ve emisyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of effects of engine performance and emissions effects in si engine in experimental and numerical studies
- Tez No: 450519
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, dört zamanlı benzinli (SI) bir motorda, farklı oksijenle zenginleştirme(OZO) oranları ve hava fazlalık katsayılarının () motor performansına ve emisyonlarına etkisi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, İtalya'da CNR laboratuarları kullanılarak yapılmıştır. Sayısal çalışmalar ise iki boyutlu olarak Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) Fluent programı kullanılarak yapılmıştır. Türbülans modeli için k- RNG türbülans modeli, reaksiyonlar için hacimsel ve EDC-Eddy dissapotion modeli kullanılmıştır. Yakıt olarak benzinin kullanıldığı bu çalışmada, sıkıştırma oranı 10.5:1 ve 2000 dev/dak motor hızında, oksijenle zenginleştirme oranı, deneysel çalışmalarda %5 ve %10, sayısal çalışmalarda %5, %10, %15 ve %20 ve hava fazlalık katsayısı () 1, 1.1 değerleri için emme valfi kapanma anında silindir içi ortalama sıcaklığın 605 K olması koşulunda, silindir içi sıcaklık, basınç, ısıl yayılımı, gücü, yanma süresi ve emisyon karekteristikleri incelenmiştir. Deneysel ve sayısal çalışmalardan elde edilen sonuçlar, oksijenle zenginleştirme oranının artması silindir içi ortalama sıcaklığı, basıncı, ısıl yayılımını, yanma süresini ve gücü arttırırken özgül CO ve HC emisyonlarını azalttığını göstermiştir. Özgül NOx emisyonunun ise %20 oksijenle zenginleştirme oranlarına kadar arttığını, sonrasında azalmaya başladığını göstermiştir. Hava fazlalık katsayısının artması durumunda, elde edilen silindir içi sıcaklık ve basıncın düştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study in this thesis, effects of different oksygen concentration and excess air ratio ( ) on Sl application in an internal combustion engine, four stroke was experimentally and numerically investigated. Experimental studies was conducted to use CNR labrotories in Italy. Numerical studies, two dimensial, were performed by using CFD–Fluent program, k– RNG turbulence model for turbulence volumetric reaction with EDC and Eddy dissipation model for reaction were modeled. In this study, izo–octone used as a fuel, cylinder temperature, pressure, combustrion duration, heat release rate and emission characteristics for oxy-enrichment rate; % 5, % 10 and excess ar ratio ( ); 1, 1.1 was investigated in the case of 10.5:1 comperession ratio, 2000 rpm engine speed and mean temperature of incylinder at in take valve clasing (IVC) timing. The results from this study show that by mcreasing oxy-enrichment rate, in cylinder temperature, pressure, heat release, combustion duration, increased, while specific CO ve HC emission decreased. Spesific NOx emission also decreased up to % 20 oxy-enrichment rate.