Spor yapmanın hemisferik dominansa etkisinin elektrodermal aktivite sinyalleri üzerinden incelenmesi
A study of effect of doing sports to hemispheric dominance using electrodermal activity signals
- Tez No: 450535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada takım sporu yapan kişilerde emosyonel terlemeyi ölçen elektrodermal aktivite kullanılarak hemisferik farklılıkların sinyal işleme ve özellik çıkarımı metoduyla tespit edilmesi hedeflenmiştir. Çalışma aktif spor yapan (n=17) ve spor yapmayan (n=21) üniversite öğrencilerinde yapılmıştır. Yaş ortalaması 20±0.4' tür. Çalışmaya katılan, sigara veya başka bir bağımlılık yapan madde kullanmayan sağlıklı bireyler olmasına dikkat edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilere öncelikle el tercihi anketi (Annette) ve Hemisferik dominantlık testi uygulanmıştır. Daha sonra elektrodermal aktivite kaydı (EDA) alınmıştır. Dinlenim durumundaki (tonik) EDA kaydı 120 saniye süresince alınırken, fazik EDA kaydı Raven Progresif Matrisler testine ait 20 soru cevaplandırılırken alınmıştır. Elde edilen EDA sinyalleri sinyal işleme metodları ile gürültüden arındırılmış ve saf bilgi içeren EDA verileri üzerinden araştırma yapılmıştır. Saf bilgi içeren EDA sinyallerine ise özellik çıkarma fonksiyonları uygulanarak özellik vektörü üzerinden karşılaştırmalar yapılmıştır. Özellik vektörü 14 parametre içermektedir. Yapılan karşılaştırma sonucunda gruplar arası fark oluşturan parametreler seçilmiştir. Sempatik etkinliklerin karşılaştırılmasıyla araştırılan hemisferik farklılığın spor yapan kişilerde ortadan kalktığı, kontrol grubunda ise hemisferik farlılıkların devam ettiği bulunmuştur. Annette ve hemisferik dominantlık testlerinde ise kontrol grubundaki kişilerde kullandıkları el ile testler arasında uyum varken, sporcularda bu uyum azalmıştır. Bu uyum azalması bize sporcuların farkında olmadan her iki elini ya da hemisferini çalıştırmaya başladıklarını göstermiştir. Hemisferik farklılığın devam etmesi ve sporcularda kullanılan el – test uyumunun azalması EDA sinyallerinin analiz edilmesiyle incelenmiştir. İnceleme sonucunda sporcu olmayan gönüllülerden alınan EDA sinyallerindeki sağ ve sol el entropi değerleri birbirinden farklı iken; baskın el bağımlılığı olmadan sporcu gönüllülerden alınan EDA sinyallerindeki sağ ve sol el entropi değerlerinin birbirine eşit olduğu görülmüştür. Takım sporu yapan kişilerden oluşan deney grubumuzdan elde ettiğimiz bulgulara göre, takım sporu yapmanın her iki hemisferi de geliştirmeye yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to determine hemispheric differences using Galvanic Skin Response (GSR) which is measure to emotional sweating with signal processing and feature extraction methods. Active sportsmans (n=17) and non-sportsmans (n=21) who are student at university have been used in this study. The average of ages is 20±0.4. Volunteers have been chose from healthy people who are non use cigarette and other addictive material. We apply Hemispheric Dominance Test and Annett Handedness Test to volunteers. And then we recorded GSR. We recorded Resting State GSR (Tonic) during to 120 second. We recorded Phasic GSR while testing volunteer with 20 test questions from Raven Progressive Matrices Test. We worked on GSR records which have been denoise with signal processing method and include pure information. We applied feature extraction function to GSR signals and we compared from feature vector. Feature vector has 14 parameters. We chose parameters which are making difference. We found sportsmans haven't got hemispheric difference but non-sportsman have. According to Annett and Hemispheric Test result, non-sportsman's handedness harmonic with real life. But sportsman's test result and real life harmony was reduced. Reduction of harmony's meaning is sportmans work balanced left-hand and right hand, left hemisphere and right hemisphere. We research reduction of harmony over the GSR signals. As a result of our work, we found non-sportman's left hand entropy is different with right hand entropy but sportman's left hand entropy is equal to rigth hand entropy. Acording to findings from group of volunteers which are sportsman, doing team sport improves both of hemisphere.