Bal arısı kolonilerinde bitki ekstrak karışımının koloni gelişimi ve bal verimi üzerine etkilerinin araştırılması
The research of the herb extract mixture's effect on colony development and honey yield at honey bee colonies
  1. Tez No: 450534
  2. Yazar: ALİ BEKRET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada kafkas ırkı ana arının yumurtalarından elde edilen kızkardeş ana arılardan üretilen bal arısı kolonilerine 2014 yılı ilkbahar döneminde 20 koloninin kontrolleri yapılarak, koloniler arı varlığı ve besin stoku bakımından eşitlenmişlerdir. Besin stoku bakımından yapılan eşitlemede kolonilerdeki ballı ve polenli petek alanı büyüklüklerinin aynı seviyede olmasına özen gösterilmiştir. Arı varlığı bakımından yapılan eşitlemede aynı gün ve çevre sıcaklığında bütün kolonilerin her birinde 6'şar çerçeve arıya sahip olmaları sağlanmıştır. Belirtilen dönemde kolonilerdeki kapalı yavru miktarı çok az olduğundan kuluçka alanı bakımından bir eşitleme yapılmamıştır. Ayrıca koloniler eşitleme öncesi ballı ve polenli petek alanı büyüklükleri ile ağırlıkları bakımından da eşitlenerek gruplarda varyasyonun önüne geçilmesi sağlanmıştır. Denemede kullanılan bitki ekstrakt ve yağ karışımı kekik yağı ve ekstraktı, yaban mersini yağı ve ekstraktı, okaliptüs yağı, ceviz yaprağı ekstraktı ve yağı, defne yaprağı yağı ve ekstraktı, karabaş otu yağı ve ekstraktı, çam yağı guar sakızı karışımından oluşmuştur. Her bir gruptaki arılı çerçeve sayısı, yavru alanı büyüklüğü ve bal üretimi gibi fizyolojik özellikler araştırılmıştır. Arı kolonileri her grupta 10'ar koloni olacak şekilde tesadüfi olarak 2 gruba ayrılmıştır. Genel ilkbahar yemlemesinde 1:1 (1 kısım şeker+1 kısım su) oranında hazırlanmış şeker şurubu kullanılmış ve 30 ml solüsyona 90 ml su eklenerek hazırlanmış deneme grubu için koloni başına 0.5 lt şurup verilmiştir. Araştırma sonucuna göre; bitki ekstrak+yağ karışımı çerçeve sayısı ve kovan ağırlığı üzerine etkili olmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, 20 of the honey bee colonies which are breeded from sister queen bees, acquired from Caucasian race queen bee eggs, are controlled in spring 2014 term and all colonies are balanced in terms of bee population and food stock. At balancing in terms of food stock, it has been shown attention to the sizes of the honeyed and pollened honeycomb space in the same level. At balancing in terms of bee population, it has been provided that every colony has 6 bees at each frame in same day and environment temperature. At this mentioned period, since the number of the offsprings is too low, there could not be done any balancing in terms of brood space. In addition, before balancing colonies are tried to be balanced in terms of honeyed and pollened honeycomb area sizes and weights in order to prevent variations in groups. The herb extract and oil mixture used in the experiment is thyme oil and extract, blueberry oil and extract, eucalyptus oil, walnut leaf extract and oil, bay leaf oil and extract, flos lavandulae romanae oil and extract, pine oil and guar gum mixture. Physiological characteristics such as beed frame number at each group, offspring space size and honey production is being researched. Bee colonies are randomly divided into 2 groups having 10 colonies each. At general spring feeding, 1:1 (1 portion sugar + 1 portion water) proportion of sugar syrup is used and 90 ml water was added to 30 ml solution for trial group, then 0,5 lt syrup was given to each colony. According to the research result; herb extracts + oil mixture did not have any effect on frame number and hive weight (p> 0.05).