Kısa ömürlü ürünlerin tedarik zincirinin modellenmesi ve simülasyon çalışması
Supply chain modelling of perishable products and simulation study
- Tez No: 450546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tedarik zincirinde, firmaların maliyetlerini etkileyen ve kârlılığını artıracak en önemli unsurlardan biri etkin bir stok yönetimine sahip olmaktır. Klasik tedarik zinciri stok yönetiminde, genellikle altı aydan daha fazla uzun ömürlü ürünler incelenmiştir. Diğer taraftan çok aşamalı tedarik zinciri yapısı içerisinde kısa ömürlü ürünlerin stok politikalarını inceleyen çalışma sayısı sınırlıdır. Endüstrideki yaygın kullanımda kısa ömürlü ürünler üreten firmaların stok yönetiminde, uzun ömürlü ürünler için uygulanan stok politikalarını devam ettirmeleri bir takım verimsizliklere sebep olmaktadır. Bu durum firmaların bozulan ürün maliyeti ile yok satma maliyetini artırmakta ve müşteri memnuniyetsizliğine sebep olmaktadır. Bu çalışmada tedarik zinciri yönetiminde önemli bir faktör olan kısa ömürlü ürünlerin stok yönetimi incelenmiştir. Müşteri, perakendeci ve üreticiden oluşan üç aşamalı tedarik yapısının stok seviyesi ve sipariş verme noktaları simülasyon yardımıyla modellenmiş ve en uygun parametreler simülasyon optimizasyonu yaklaşımı ile tespit edilmiştir. Çalışmada toplam tedarik zinciri maliyetinin minimize edilmesi ve müşteri memnuniyet seviyesinin arttırılması performans ölçütleri olarak göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Having an efficient stock management is one of the most important factors on companies' profit and cost effectiveness. Products with more than six months shelf life are assumed to be durable and examined within the scope of traditional supply chain management inventory. On the other hand, the limited number of studies is examined about stock policies of perishable products in the multi-stage supply chain structure. In practice, most of the firms are still employing durable inventory management policies for perishable products and that causes inefficiency in terms of cost and customer service. This situation increases perishable and backorder costs and causes lack of customer satisfaction of companies. In this study, stock management of perishable products is studied in multi-stage supply chain setting. In a three stage supply chain setting which consists of customer, retailer and manufacturer, perishable inventory management is modeled and parameters of the model are determined with simulation optimization approach. In study, minimization of total cost of supply chain and improving customer satisfaction level are considered as performance measures.