Investigation of effects of turkish black tea polyphenols on human gut microbiota In in-vitro fermenter cultures
Türk siyah çayı polifenollerinin insan kalın bağırsak mikrobiyotasına etkisinin In-vitro fermentör kültürlerinde incelenmesi
- Tez No: 450547
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsan bağırsak mikrobiyotası oldukça karmaşık bir içeriğe sahip olup insan yaşamında olumlu birçok işlemde görev almaktadır. Beslenme, bağırsakta bulunan mikrobiyal popülasyonu etkileyen birçok iç ve dış etmenlerin en başında gelmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de en çok tüketilen ürünlerden biri olan Türk siyah çayı polifenollerinin Türk bireyin bağırsağındaki mikrobiyal popülasyonuna etkisi; Türk siyah çayı su ekstraktının (1000 mg/L) varlığında veya yokluğunda, pH kontrollü fekal kesikli fermentörlerden 7 farklı saatte (0, 4, 8, 10, 24, 30, 48) toplanan örnekler ile; kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (Q-PCR) ve floresan in-situ hibridizasyon (FISH) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Üç fermentör örneğinin Q-PCR analizlerinin ortalama değerlerinde; Atopobium, Bacteroides-Prevotella-Porphyromonas, C. coccoides, Bifidobacterium, Enterobacteriaceae, Enterococcus, Lactobacillus grupları ve toplam bakteri sayımında kontrole göre kayda değer bir değişim gözlenmezken, FISH analizinde C. coccoides-E.
Özet (Çeviri)
Human gut microbiota has a highly complex microbial composition and it functions in many processes related to human well-being. Of many endogeneous and exogeneous conditions affecting gut microbial population, diet is the one, which has the most impact. The aim of the study was to evaluate the influence of Turkish black tea polyphenols (BTP) on gut microbiota of a Turkish individual. The effects of Turkish BTPs on gut microbiota of a Turkish individual was determined in samples collected from pH controlled fecal batch fermenters at 7 time points (0, 4, 8, 10, 24, 30, 48 h) in the presence or absence of water extracted BTP (1000 mg/L) by using real-time PCR (Q-PCR) and fluorescent in-situ hybridization (FISH) analysis. While the mean values of three fermenter samples analyzed by Q-PCR analysis did not show any significant differences between the bacterial populations of Atopobium, Bacteroides-Prevotella-Porphyromonas, C. coccoides, Bifidobacterium, Enterobacteriaceae, Enterococcus and Lactobacillus groups and total bacterial count in the presence of BTP compared to control samples, the growth of C. coccoides-E.