Tatlarin Baraj Gölü'ndeki su kirliliğinin bazı Cyprinidae türlerine genotoksik etkisinin mikronükleus testi ile belirlenmesi
Determination of the genotoxic effect of water pollution on same Cyprinidae species by micronucleus test in Tatlarin Dam Lake
  1. Tez No: 450564
  2. Yazar: SELEN KUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Tatlarin Baraj Gölünün fiziko-kimyasal özelliklerini ortaya çıkarmak ve varsa kirliliğin suda yaşayan balıklar üzerine genotoksik etkisini ortaya çıkartmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma Nisan 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında aylık periyotlarla yürütülmüştür. Ölçümü yapılmış olan parametrelere ait yıllık ortalama değerler; su sıcaklığı 15,5 °C, çözünmüş oksijen 6,44 mg/L, elektriksel iletkenlik 622,9 µmho/cm, toplam çözünmüş madde 0,519 mg/L (TÇM), tuzluluk 0,40 mg/L, pH 10,67, nitrit 0,77 mg/L, nitrat 1,14 mg/L, amonyak 2,67 mg/L, amonyum 1,54 mg/L, potasyum 17,56 mg/L, sülfat 63,7 mg/L, flor 0,57 mg/L, klor 48,23 mg/L, askıda katı madde (AKM) 44,75 mg/L, sertlik 10,82 mg/L, CaCO3 195,67 mg/L, fosfat 2,96 mg/L, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) 74,05 mg/L ve biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ) 12,5 mg/L olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda Tatlarin Baraj Gölü'nün Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne (SKKY) göre kirlilik sınıflamasında“çok kirli sular”kategorisine yakın olduğu sonucuna varılmıştır. Tatlarin Baraj Gölü'ndeki Carassius gibelio eritrositlerinde mikronükleus (MN) frekansı 6,12±3,61 ve C. auratus eritrositlerinde ise 5,57±2,3 olarak belirlenmiştir. Buna göre Tatlarin Baraj Gölü'ndeki su kirliliğinin genotoksik etki gösterdiği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify physico-chemical features of water of Tatlarin Dam Lake which located within the boundaries of Avanos-Nevşehir and if water pollution is intended to reveal the genotoxic effect on aquatic fish. During the study, the water samples were taken monthly periods. The measured data were given as following: for Tatlarin Dam Lake: water temperature 15.5 oC, dissolved oxygen 6.44 mg/L, conductivity 622.9 µmho/cm, total dissolved solution 0.519 mg/L (TDS), salinity 0.40 mg/L, pH 10.67, nitrite 0.77 mg/L, nitrate 1.14 mg/L, ammonia 2.67 mg/L, ammonium 1.54 mg/L, potassium 17.56 mg/L, sulphate 63.7 mg/L, flüorine 0.57 mg/L, chlorine 48.23 mg/L, suspended solids (SS) 44.75 mg/L, hardness 10.82 mg/L, CaCO3 195.67 mg/L, phosphate 2.96 mg/L, chemical oxygen demand (COD) 74.05 mg/L, biological oxygen demand (BOD) 12.5 mg/L. According to the results, it was identified that Tatlarin Dam Lake which, according to the classification of Water Pollution Control Regulation (WPCR) its said to be very close to the polluted waters category. Micronucleus freqency was found to be 6.12±3.61 in C. gibelio, and was found to be 5.57±2.34 in C. auratus in Tatlarin Dam Lake. The water pollution in Tatlarin Dam Lake can say that showed genotoxic effects.