Test liner kağıtlarının gramajı ile kuru sağlamlık maddesi ilavesi arasındaki ilişki
The relationship between grammage and dry strength agent addition of test liner handsheets
  1. Tez No: 450567
  2. Yazar: SERHAT ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN KORAY GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalıĢmada, 7 farklı gramajda (85 g/m2 , 90 g/m2 , 95 g/m2 , 100 g/m2 , 105 g/m2 , 110 g/m2 , ve 115 g/m2 ) test liner kağıdı üretilerek kağıdın sağlamlık özellikleri üzerine gramajın etkileri incelenmiĢtir. Ayrıca, katyonik niĢasta (KN) ve karboksimetil selüloz (KMS) %0,75 ve %1,5 oranında kullanılarak her bir gramajda test liner kağıdı üretilmiĢtir. Elde edilen kağıtların sağlamlık özelliklerine kuru sağlamlık maddesi ilavesinin etkileri belirlenmiĢtir. Kağıtların uzama ve TEA değerlerinin gramaj artıĢları ile arttığı tespit edilmiĢtir. Kopma ve yırtılma indisi değerlerinin gramaj artıĢı ile doğrusal olmayan bir değiĢim gösterdiği belirlenmiĢtir. Diğer taraftan, patlama indisi değerlerinin gramaj değiĢiminden etkilenmediği tespit edilmiĢtir. Tüm kağıt gramajlarında, kağıdın sağlamlığının KN ve KMS ilaveleri ile arttığı tespit edilmiĢtir. En yüksek sağlamlık artıĢı %1,5 KN ilaveli örneklerde belirlenmiĢtir. Diğer taraftan, kuru sağlamlık maddesi ilavesinin kağıdın sağlamlık özelliklerine etkisinin düĢük gramajlı kağıtlarda (85 ve 90 g/m2 ) yüksek gramajlı kağıtlardan (110 ve 115 g/m2 ) daha belirgin olduğu tespit edilmiĢtir. vi Anahtar Kelimeler Katyonik niĢasta; karboksimetil selüloz; test liner; gramaj; sağlamlık özellikleri
Özet (Çeviri)
In this study, test liner papers in seven different grammage (85 g/m2 , 90 g/m2 , 95 g/m2 , 100 g/m2 , 105 g/m2 , 110 g/m2 , and 115 g/m2 ) were made, and effects of grammage on strength properties of handsheets were investigated. Also, cationic starch (CS) and carboxymethyl cellulose (CMC) (0.75% and 1.5%) added test liner papers in seven different grammage were made. The effects of dry strength agent addition on strength properties of handsheets in the different grammage. The stretch and TEA values of handsheets were increased with increasing grammage. The tensile and tear indices of handsheets were changed irregularly with increasing grammage. On the other hand, burst index of handsheets was not affected with grammage increases. In the all handsheet grammages, the strength properties of handsheets were increased with addition of CS and CMC. The highest strength increases were determined in 1.5% CS added handsheets. On the other hand, effect of dry strength agents on strength properties of test liner in the lower grammage (85 and 90 g/m2 ) was prominent than that of test liner in the higher grammage (110 and 115 g/m2 ). viii Key Words Cationic starch; carboxymethyl cellulose; test liner; grammage; strength properties.