Modeling calcium carbonate precipitation in the Acigöl Lake using aquatox
Acıgöl'deki kalsiyum karbonat çökeliminin aquatox ile modellenmesi
- Tez No: 450590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK GÜVEN, DOÇ. DR. NURGÜL ÇELİK BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Due to the low costs of production processes, many industries use CaCO3 broadly as an inorganic mineral that appears in forms of limestone. The aim of this research is to model CaCO3 precipitation in the Acıgöl Lake, using water quality data obtained from the field measurements and meteorological data from the Turkish State Meteorological Service (TSMS) for the years 2013 and 2015. To achieve this aim, Environmental Protection Agency's (EPA) AQUATOX model is used to model the lake's water quality and CaCO3 precipitation. Firstly, a surrogate site is selected from AQUATOX library, which would represent the lake's characteristics in the best possible manner. The model is then calibrated for nine stations of the lake using parameters related to nutrients, plants, water quality, site characteristics, inflow loadings and lake hydrodynamics. Calibration dataset is obtained from field measurements and meteorological data for the year 2013. Model validation is conducted both using data from the laboratory experiments carried out in 30oC, and field observations obtained in August, 2015. Next, sensitivity of CaCO3 precipitation to the variations in major input parameters was assessed. Finally, scenario analysis was undertaken to investigate the effect of meteorological changes on CaCO3 precipitation. Model results suggest that the amount of CaCO3 precipitation in the system ranges between 35.16 to 128.48 mg L-1d-1. The NRMSE between the modeled and observed values are found to be 0.41. Parameters related to primary productivity, especially those related with blue-greens are found to be the most significant parameters affecting CaCO3 precipitation in the lake.
Özet (Çeviri)
Düşük maliyetli üretim süreçleri sebebiyle, birçok endüstri kireçtaşı formundaki CaCO3 mineralini kullanmaktadır. Bu araştırmanın başlıca amacı, 2013 ve 2015 yıllarına ait, saha çalışmalarından elde edeilen su kalitesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden elde edilen meteorolojik verileri kullanarak Acıgöl'deki CaCO3 çökelimini modellemektir. Bu amaca yönelik olarak, su kalitesi ve CaCO3 çökeliminin modellenmesi için Çevre Koruma Ajansı'nın (Environmental Protection Agency, EPA), AQUATOX modeli kullanılmıştır. İlk olarak, AQUATOX modelinin veritabanından gölün karakteristik özelliklerini mümkün olan en iyi şekilde tanımlayacak olan bir vekil model seçilmiştir. Daha sonra model, göle ait dokuz istasyondan elde edilen besin, bitki, su kalitesi, saha karakteristikleri, giriş yükleri ve göl hidrodimaği verileri kullanılarak kalibre edilmiştir. Kalibrasyon verisi 2013 yılına ait saha ve meteorolojik gözlemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Model validasyonu 30oC altında yürütülen labaratuvar sonuçları ve 2015 Ağustos ayına ait saha verileri kullanılarak yapılmıştır. Daha sonra başlıca model girdilerindeki değişimlerin CaCO3 çökelimi üzerindeki etkileri hassasiyet analizi ile değerlendirilmiştir. Son olarak ise, meteorolojik değişimlerin CaCO3 çökelimi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla senaryo analizleri yapılmiştir. Model sonuçlarına göre sistemdeki CaCO3 çökelimi miktari 35.16 ve 128.48 mg L-1d-1 aralığında değişmektedir. Modellenen ve gözlenen veriler arasında NRMSE 0.41 olarak bulunmuştur. Birincil üretime, özellikle mavi-yeşil alglere air parametreler, göldeki CaCO3 çökelimini etkileyen en belirgin parametreler olarak bulunmuştur.