Effects of microwave, H2O2, S2O82-, MD/H2O2 and MD/S2O82- pre-treatments on biochemical methane production potential of the sewage sludges
Mikrodalga, H2O2, S2O82-, MD/H2O2 ve MD/S2O82- ön-arıtım metodlarının biyokimyasal metan üretim potansiyeli üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 450589
  2. Yazar: ECE ÖZÖN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Atıksu arıtma tesislerinde toplanan arıtma çamuru miktarındaki önemli artış modern bir toplum için ciddi bir problem oluşturmaktadır. Fazla atık çamurun arıtılması önemli bir konudur. Çamur stabilizasyonunun ve çamurdan enerji üretiminin arttırılması için birçok farklı ön arıtma yöntemi uygulanabilir. Bu çalışmada çamur ön arıtımlarının (mikrodalga (MD), H2O2, S2O82-, MD/H2O2 and MD/S2O82-) ve ayrıca antibiyotik varlığının arıtma çamurlarının anaerobik stabilizasyonu ve biyokimyasal metan üretim potansiyeli üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Anaerobik arıtmadan önce çamur numunelerine uygulanan ön işlemler, hidroliz aşamasını hızlandırmış ve çamurdaki organik bileşiklerin çözünürlükleri artırarak biyolojik olarak parçalanabilirliklerini iyileştirmiştir. MD, H2O2 ve kombine MD/H2O2 (1 g H2O2/g TKM (toplam katı madde)) ön-arıtım uygulamaları, sırasıyla 626 mL CH4/g UKM, 453 mL CH4/g UKM ve 529 mL CH4/g UKM metan üretim verimi sağlayarak, metan verimleri % 65.5, % 20 ve % 40 oranlarında arttırmıştır. Bununla birlikte, persülfat ön-arıtımları, S2O82- dozunun (1 g S2O82-/g TKM) metanojenik bakterilerin hayatta kalması üzerindeki inhibe edici etkisinden dolayı biyogaz üretimini azaltmış ve metan üretimini ortadan kaldırmıştır. Arıtma çamuru numunelerinde antibiyotik varlığı (1mg CIP/g TKM) anaerobik arıtma sürecindeki metan üretim verimini azaltmıştır. Antibiyotikle kirletilmemiş çamur içeren kontrol reaktörünün metan verimi 352 mL CH4/g UKM (uçucu katı madde) iken, antibiyotikle kirlenmiş çamur içeren reaktörde elde edilen metan verimi %22 azalarak 275 mL CH4/g UKM'ye düşmüştür. Arıtma çamurunda antibiyotik varlığı çamur stabilizasyonu üzerinde olumsuz bir etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The considerable increase in the sewage sludge production in wastewater treatment plants becomes a serious problem for a modern society. The treatment of excess sewage sludge is a significant issue. Many different methods and pre-treatment techniques can be applied for the stabilization of the sludge and enhancement of energy production from the sludge. This study investigated the effects of sludge pre-treatments (microwave (MW), H2O2, S2O82-, MW/H2O2 and MW/S2O82-) and also the presence of antibiotics on anaerobic stabilization and biochemical methane production potential of sewage sludges. The pre-treatments applied to sludge samples prior to anaerobic digestion speeded up the hydrolysis step and improved the biodegradability of the organics by increasing their solubility. Application of MW, H2O2 and combined MW/H2O2 (1 g H2O2/g TS (total solids)) pre-treatments increased the methane yields by 65.5%, 20% and 40%, providing 626 mL CH4/g VS, 453 mL CH4/g VS and 529 mL CH4/g VS methane yields, respectively. However, persulfate pre-treatment (1 g S2O82-/g TS) decreased the biogas production and eliminated the methane production due to inhibiting effect of the S2O82- dose on the survival of the methanogenic bacteria. The presence of antibiotics (1 mg CIP/g TS) in sewage sludge samples decreased methane yields in the anaerobic digestion process. The methane yield, obtained in antibiotic contaminated sludge containing reactor, decreased 22% to 275 mL CH4/g VS, while uncontaminated sludge containing control reactor had a methane yield of 352 mL CH4/g VS. The presence of antibiotic in sewage sludge did not show negative effect on the sludge stabilization.