Aktif blok yapıları ile gerçekleştirilen kapasite çarpma devresi
Capacitance multiplier circuit realized by using active building blocks
  1. Tez No: 450604
  2. Yazar: TOLGA YÜCEHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, literatürde yer almayan, negatif akım geri beslemeli işlemsel yükselteç (CFOA-) kullanılarak tümleşik devre yapısına uygun kapasite çarpma devresi tasarlanmıştır. Kapasite çarpma devreleri, alan sorunu olan bazı uygulamalarda büyük değerli kondansatörlerin yerine kullanılabilen analog devrelerdir. Ayrıca kapasite çarpma devreleri, hassas kullanım alanı gerektiren uygulamalarda ticari olarak temin edilemeyen kondansatörlerin yerine kullanılabilirler. Literatürde yer alan kapasite çarpma devreleri genellikle aktif blok yapıları kullanılarak gerçekleştirilebilirler. Önerilen devrede, iki adet direnç bir adet topraklanmış kondansatör toplamda üç adet pasif eleman vardır. Önerilen devrede, ticari olarak elde edilebilir olması sebebiyle CFOA- aktif blok yapısı kullanılmıştır. CFOA- aktif blok yapısı ticari olarak elde edilebilir olması sebebi ile tercih edilmiştir. Önerilen devrenin benzetimleri PSpice benzetim programı ile yapılmıştır. Benzetimlerde, CFOA-'nin MOS Transistörlü iç yapısında MOS Transistörler için 0.13μm IBM (Uluslararası İş Makineleri Şirketi) teknolojisi kullanılmıştır. Benzetimler sonucunda görülmektedir ki önerilen devrenin, sıcaklık değişimine karşı duyarlılığı ve güç tüketimi azdır. Önerilen devrenin çalışma aralığı 100KHz ile 6MHz arasındadır. Önerilen devrenin deneysel gerçeklenmesi ile elde edilen sonuçlar ile benzetim sonuçlarının birbirini doğruladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, capacitance multiplier circuit which is suitable for integrated circuit structure and not found in the literature is designed by using negative current feedback operational amplifier (CFOA-). Capacitance multiplier circuits are analog circuits that can be used in place of large value capacitors for some applications where space is a problem. Also, for some applications where require sensitive use, capacitance multiplier circuits can be used in place of capacitors which are not procured commercially. Capacitance multipliers which are in the literature can be usually realized by using active building blocks. In the proposed circuit, there are three passive components, two of them are resistances and one of them is grounded capacitor. In the proposed circuit, CFOA- active building block is used because it is commercially procure. Simulations of the proposed circuit were made with PSpice simulation program. In the simulations, 0.13μm IBM (International Business Machines) technology is used for MOS transistors in MOS transistor internal structure of the CFOA-. As a result of the simulations, it is seen that the proposed circuit is low sensitivity to temperature change and power consumption. Operating range of the proposed circuit is between 100KHz to 6MHz. It has been observed that the experimental realization and simulations results of the proposed circuit have verified each other.