Translineer prensip kullanarak aktif devrelerin sentezi
Synthesize active circuits using translinear principle
  1. Tez No: 450610
  2. Yazar: TAYFUN UNUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ ARSLANALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde translineer devre prensibi kullanılarak dört adet aktif devre tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımlardan birincisi akım ayırıcı devresidir. Tasarlanan akım ayırıcı devresinde aktif blok olan DDCC elemanı ve MOSFETlerden faydalanılmıştır. Akım ayırıcı devresi diferansiyel AB sınıfı çalışmalarda kullanılan temel devrelerden biridir. Akım ayırıcı devre ve tek bölgeli translineer çarpma devresi kullanılarak diferansiyel AB sınıfı akım modlu dört bölgeli çarpma ve kare alma devresi tasarlanmıştır. Tezdeki son çalışma ise BJT tabanlı translineer devre prensibi yardımıyla tasarlanan yeni bir elektronik ayarlanabilir diferansiyel fark akım taşıyıcıdır. Tasarlanan bu blok elemanın çalışmasını doğrulamak için literatürde bulunan bir kapasite çarpma devresi kullanılmıştır. Bu devre ile tasarlanan blok yapının benzetimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, four active circuit are designed by using translinear circuit principle. First of them is current splitter circuit in which we made use of MOSFETs and DDCC as an active block. Current splitter circuit is one of the basic circuit in the differantial class AB circuits. Also, differantial class AB current mode four quadrant multiplier and class AB current mode square circuit are designed using the current splitter an done quad multiplier circuits. The final studying in the thesis is a novel electronically tunable differential difference current conveyour making use of translinear circuit principle. In order to show working of this designed block element, a capacitance multiplier circuit presented the litrature.