Translineer devre prensibi ve elektronik devre uygulamaları
Translinear principle and its circuit applications
  1. Tez No: 317841
  2. Yazar: SEZAİ ALPER TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Translineer prensibi kullanılarak tasarlanan devreler, akım modunda çalıştıkları için gerilim salınımları küçüktür. Bunun yanında bu devreler düşük güç tüketimi, düşük kaynak gerilimi ile yüksek frekanslarda çalışabilecek özelliklere sahiptir. Translineer devrelerin sıcaklıktan bağımsız transfer fonksiyonları vardır. Bununla birlikte tümdevre teknolojisine de pasif eleman içermemesinden dolayı uyumlu olması translineer devrelerin son yıllarda ilgi odağı olmasına sebep olmuştur.Bu tez çalışması translineer devre prensibi ve elektronik devre uygulamalarının incelenmesini ve translineer devre prensibine dayalı elektronik devrelerin geliştirilmesini hedefleyen konuları kapsamaktadır. Tez çalışmasında, translineer prensibinin daha önce belirtilen avantajları kullanılarak, yeni devre yapılarının tasarlanması ve literatürdeki mevcut çalışmaların geliştirilmesi amaçlanmıştır. Translineer prensibinin sıcaklıktan bağımsız transfer fonksiyonları üretmesi, frekans performansını arttırması ve basit tasarım yapmaya olanak sağlama gibi özelliklerinden yararlanılarak yeni devre tasarımlarının literatüre kazandırılmasına çalışılmıştır.Bu çerçevede tez çalışmasında, translineer prensibinin yaygın uygulaması olan kontrollü akım taşıyıcının sıcaklıktan bağımsız bir şekilde çalışan bir çeşidi önerilmiştir. Ayrıca translineer prensibi kullanılarak tasarlanan BJT ve CMOS pozitif ve negatif aktif direnç yapıları ve bu yapıların kullanıldığı uygulama devreleri ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Circuits which are designed using the principle of translinear have small voltage fluctuations because they work in current mode. In addition, these circuits have features which can work at high frequencies with low power consumption and low supply voltage. Translinear circuits have transfer functions independent from temperature. However, translinear circuits, which are also compatible with integrated circuit technology, have been caused the focus of attention in recent years.This thesis covers the topics which are aimed at the development of electronic circuits based on translinear circuit principle, investigation of the applications of electronic circuits and translinear circuit principle. In this thesis, it is aimed to develop present studies in the literature and design new circuit structures by using the translinear principle?s advantages mentioned earlier. It is tried to gain the new circuit designs utilizing features such as allowing making simple design and increasing the frequency performance, producing transfer functions independent from temperature of translinear principle.In this study, it is proposed a kind of controlled current conveyor, which is a common application of the translinear principle, working as an independent from temperature. In addition, it is tried to be examined in detail BJT and CMOS active positive and negative resistance structures designed by using the translinear principle, active surface resistance structures and application circuits used of these structures.