Ege Bölgesi yağış ve sıcaklık parametrelerinin eğilim çözümlemesi
Trend analysis of precipitation and temperature data in Aegean Region
  1. Tez No: 450621
  2. Yazar: AHMET TANRIKULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER GÜNER BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi‟ne ait aylık toplam yağış, yıllık toplam yağış, aylık ortalama sıcaklık ve yıllık ortalama sıcaklık verilerinin eğilimlerinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 35 gözlem istasyonundan alınan en az 20 yıllık yağış ve sıcaklık verileri kullanılmıştır. Veriler parametrik olmayan Mann-Kendall, Spearman Rho, Sen testleri ve parametrik Lineer regresyon yöntemi ile analiz edilip eğilimleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, yıllık toplam yağış analizleri sonucunda genel olarak anlamlı bir eğilim görülmemiştir. Yıllık Ortalama sıcaklık analizlerinde genel anlamda artış eğilimi görülmüştür. Aylık toplam yağış incelemelerde bazı aylarda noktasal değişimler olmakla birlikte genelde anlamlı bir eğilim görülmemiştir. Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Kasım ve Aralık ayı ortalama sıcaklık analizinde genel olarak anlamlı eğilim görülmemiştir. Mayıs ayı ortalama sıcaklık analizinde genel olarak 11 istasyon anlamsız eğilim göstermiş, geriye kalan istasyonlarda artış eğilimi görülmüştür. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları ortalama sıcaklık artış eğilimi göstermiştir. Eylül ayı ortalama sıcaklık analizinde kıyı bölgelerde artış eğilimi devam etmekte buna karşın iç bölgelerde artış eğilimi bölgeyi terk etmiştir. Ekim ayı ortalama sıcaklık analizinde genel olarak 6 istasyon artış eğilimi göstermiş, diğer istasyonlar anlamlı eğilim göstermemiştir. Bölgede genel olarak sıcaklık verilerinde, özelliklede yaz aylarında artış eğilimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the trends of monthly and annual total precipitation and mean temperature datas of Aegean Region. For this purpose used datas taken from stations which related to MGM. To determine trends of datas non-parametric Mann-Kendall, Spearman Rho, Sen method and parametric linear regression methods are used. Annual total precipitation analysis shows that there is no significant trends. Annual mean temperature analysis shows increasing trends. Analysing of monthly total precipitation results in local significant trends. There is no significant trends in mean temperature analysis on January, February, March, April, November and December.Otherwise on May 11 stations has no significant trends but rest of the stations has increasing trends. June, July and August has increasing trends. On September coastline has increasing trends in spite of rest of the region has no significant trends. 6 stations has increasing trends on October but the others has no significant trends. Generally temperature datas has increasing trends especially in summer months in the region.