Fourier transform plasmon resonance spectrometer
Fourier transform plazmon rezonans spektrometresi
- Tez No: 450629
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nanofotonik bilimi ışık ile nanometre boyutundaki cisimin etkileşmesini kontrol etmeyi amaçlayan alan olarak bilinmektedir. Nanoparçacıkların üzerindeki elektronların plazmon osilasyon üretmesi ile birlikte ilginç optik özellikleri bir çok sensör uygulamalarında kullanılır. Plazmonik parçacıları kullanarak ayrıntılı detaylı spektroskopik bilgi edilebilir, ama spektrometrelerin geniş hacimli olması plazmon uygulamalarını sınırlıyor. Bu tezde, Fourier Transform Plazmon Rezonans (FTPR) Spektrometresi geliştirilmiştir. FTPR spectrometre nanometreler büyüklüğünde kesik-oyuk veya kesik-çıkıntı şeklinde ışık yolu değişebilen plazmon interferometre içerir. Değişebilen ışık yolu dolayısıyla, dalga boyundan küçük delikten geçen ışık yüksek kontrastta girişim örüntüsü oluşturmaktadır. Biz ışığın spektroskopik bilgisini elde etmek için plazmonik interferometre kullandık. Bizim spektrometremiz boyutsal girişim örüntüsünü Hızlı Fourier Transform algoritması kullanarak spektroskopik bilgiye dönüştürmektedir. Bizim tasarımımızda, hacimli dağınımlı spektrometreye ya da dağınımlı optik parçalara ihtiyaç duyulmamaktadır. FTPR spectrometresi yüzey plasmonların hassasiyetine ek olarak spektroskopik bilgiyi kullanarak nanometre boyutunda yeni bir sensor olacağını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Nanophotonics is an emerging field of research aiming to control interaction of light with matter in nanometer scale. Electrons localized on metallic nanoparticles generate localized plasmon oscillations with interesting optical properties that can be used for various sensing applications. Spectroscopic sensing using plasmonic particles could provide more detailed information, however it requires bulky spectrometers which limits its applications. In this thesis, a nanometer scale Fourier Transform Plasmon Resonance (FTPR) spectrometer is presented. FTPR spectrometer consists of a nanometer slit-grove or slit-ridge plasmon interferometer with varying optical path. The inherent coherence of the surface plasmons propagating through the sub-wavelength holes yield high contrast spatial interference pattern. FTPR spectrometer converts this spatial interference pattern in to spectroscopic information using Fast Fourier Transform (FFT) algorithm. In our design, there is no need for a bulky dispersive spectrometer or dispersive optical elements. We anticipate that high sensitivity of surface plasmons together with spectroscopic information and nanometer dimensions provides new avenues for plasmonic sensors.