Kare çerçeve bölgelerin konform denkliğinin cebirsel karakterizasyonu
- Tez No: 45065
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada, kare-çerçeve bölgelerin konform denkliğinin cebirsel karakterizasyo- nu yapıldı. D, kare-çerçeve bölge olmak üzere D bölgesinde tanımlı, sınırb analitik fonksiyon ların B(D) halkası ile izomorf olan bir R halkası alındı ve a £ R elemanı yardımıyla konform dönüşüm cebirsel olarak karakterize edildi (3.2.6., 4.3.1. ve 4.3.2. Teorem ler). Böylece halka bölgelerle ilgili ve önceden bilinen cebirsel karakterizasyondan elde edilen sonuç, bizim çalışmalarımızın özel bir hali olarak elde edildi (3.2.7. ve 4.3.4. Sonuçlar).
Özet (Çeviri)
In this study, we have studied algebraic characterization of squarely frame domain which is conformaly equivalence. It was taken a ring R which is isomorphic to the ring B{D). The ring B(D) is the set of all analytic functions on D. D is a. squarely frame domain. The conformal mapping was characterized algebraicly with a Ç. R (see Theorem 3.2.6., Theorem 4.3.1 and Theorem 4.3.2.). Thus, a result of an algebraic characterization of annulus which is known before was obtained special case of our works (see Corollary 3.2.7. and Corollary 4.3.4.).