Gövde borulu ısı değiştiricinin hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile analizi
The analysis of shell-and-tube heat exchanger using computational fluid dynamics
  1. Tez No: 450678
  2. Yazar: MUSTAFA SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında eriyik tuz (KNO3-NaNO2-NaNO3) kullanılan gövde borulu ısı değiştiricisinin ısı transfer performansı hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programıyla analiz edilmiştir. Bu çalışma gövde tarafındaki akış üzerine yoğunlaşmıştır. Hesaplamalarda sıcaklık dağılımları, ısı akısı, ısı taşınım katsayısı ve Nusselt sayısı detaylı olarak incelenmiştir. Gövde borulu ısı değiştiricinin boru çapının ve boru sayısının ısı akısına, ısı transfer katsayısına ve Nusselt sayısına etkileri incelenmiştir. HAD analizlerinin sonuçları göz önünde bulundurularak Nusselt sayısı için bir analitik bağıntı elde edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada geliştirilen sayısal HAD modeli ısı değiştirici analizlerinde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, heat transfer performance of a shell and tube heat exchanger in which molten salt is used (KNO3-NaNO2-NaNO3) has been analysed by a computational fluid dynamic (CFD) programing. This study is focused on shell side flow phenomena. Temperature distributions, heat flux, heat transfer coefficient and Nusselt number have been investigated in the parametric studies. The effects of tube number and diameter of shell and tube heat exchanger on heat flux, heat transfer coefficient and Nusselt number were investigated. According to the results of the CFD analysis, an analytical correlation is obtained for the Nusselt number. As a result, developed numerical CFD models in this study can be used heat exchanger analysis in future studies.