Kapalı hava çevrimli bir ısı pompalı kurutucunun performans analizi
Performance analysis of a closed air cycle heat pump dryer
- Tez No: 450683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, kapalı hava çevrimli-infrared enerjili ve ısı pompalı bir kurutucuda kabak çekirdeği ve ayva dilimleri kurutulmuştur. Kabak çekirdeği ve ayva dilimleri sırasıyla 0.470 gsu/gkuru madde,3.960 gsu/gkuru madde başlangıç nem miktarından, 0.055 gsu/gkuru madde, 0.798 gsu/gkuru madde son nem miktarına 1.5 saatte ve 6 saat 20 dakikada düşürülmüştür. Kurutmayı etkileyen üç önemli unsur (hava hızı, bağıl nemi ve sıcaklık) programlanabilir mantıksal kontrol (PLC) ekranından ayarlanmış ve set değerlerine göre kontrol edilmiştir. Deney düzeneğinde nem alma ünitesi kullanılarak kurutma havası bağıl nemi % 25 değerinde tutulmuştur. Deney süresince kurutma havası hızı 1 m/s ve sıcaklığı 45 °C'ye set edilmiştir. Isı pompası performans katsayısı (COPıp) ve tüm sistemin ısı pompası performans katsayısı (COPts) sırasıyla ayva dilimi kurutma için 4.82, 1.7 ve kabak çekirdeği kurutma için 5.22, 1.513 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pumpkin seeds and quince slices were dried in a closed air cycle-infrared energy and heat pump dryer. Pumpkin seeds and quince slices were dried from the initial moisture contents of 0.470 gwater/gdry matter, 3.96 gwater/gdry matter to final moisture content of 0.055 gwater/gdrymatter, 0.798 gwater/gdry matter, in 1.5 hour andin 6 hour 20 minutes, respectively.Three important factors (air velocity, relative humidity and temperature) affecting drying were adjusted from theprogrammable logic control (PLC) display screen and controlled according to the set data. Drying air relative humidity value was kept at25 % by using dehumidifying unit in the experimental setup. During the experiment, the drying air velocity and the temperature were set at 1 m/s and 45 °C, respectively. The coefficient of performance of heat pump (COPıp) and coefficient of performance of whole system (COPws) were calculated as 4.82, 1.7for quince slices drying and 5.22, 1.513 for pumpkin seedsdrying, respectively.