Bizmut oksit katkısının EPDM kauçuğunun mekanik ve ısıl özellikleri üzerine etkisi
Study of mechanical and thermal properties of bismuth oxide doped with EPDM rubber
  1. Tez No: 450709
  2. Yazar: DENİZ KÖLELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı bizmut oksit (Bi2O3) katkılı Etilen Propilen Dien Monomer (EPDM) kauçuğunun elde edilip mekanik ve ısıl özelliklerinin incelenmesidir. Etilen propilen dien monomer kauçuğu günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız organik yapılı sentetik bir kauçuktur. Etilen propilen dien monomer kauçuğu sahip olduğu morötesi kararlılığı, ısıl kararlılık, hidrofobik yapı gibi özelliklerinden dolayı kullanımı vazgeçilemez bir malzeme olarak günlük hayatımıza girmiştir. Etilen propilen dien monomer kauçuğunu güçlendirmek ve kullanım alanını arttırmak için hızlandırıcı ajanlar, yaşlanmayı önleyici maddeler, çapraz bağlayıcı ajanlar kullanılmaktadır. Bizmut periyodik çizelgenin 5A grubunda yer alan yüksek molekül ağırlıklı bir elementtir. Bizmut oksitin kullanılmasındaki en önemli etmen kurşun kullanımına alternatif bir malzeme olmasıdır. Kurşuna göre daha çevre dostu ve zehirsizdir. Yapılan bu çalışmada kütlece Bi2O3 oranının arttırılması EPDM kauçuğunun mekanik ve ısıl özelliklerini arttırmış, böylece yapısal olarak daha sağlam bir hal aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research mechanical and thermal properties of bismuth oxide (Bi2O3) doped EPDM (ethylene propylene diene monomer) rubber. EPDM is widely used organic structured synthetic rubber. It has UV and thermal stability and hyrdophilic character. Accelarators, antiaging agents, cross-bonging materials are used to consolidate the main structure. Bismuth which has high moleculer weight locates at the 5A group on the periodic table. The most preffered compound of bismuth is Bi2O3. It is non-toxic, enviromental friendly and also lighter than lead. The capacity of radiation shielding of Bi2O3 is quiet close to lead compound. In this study, increase of the mass ratio of Bi2O3 improves the mechanical and thermal properties of EPDM rubber. Thus, it was determined that doping Bi2O3, consalidates the structure of EPDM.