BSCCO süperiletkenler üzerine V-Na katkısının etkisi
The effect of vanadium-sodium co-doping on BSCCO superconductors
  1. Tez No: 450714
  2. Yazar: MURAT ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez kapsamında Bi2Sr2-xVxCa1Cu1.75Na0.25Oy yüksek sıcaklık süperiletkenler x=0, 0.05, 0.1 ve 0.25 olarak geleneksel katı hal tepkime yöntemiyle hazırlandı. Elde edilen süperiletkenler üzerine, vanadyum katkısının etkileri, X-ray toz kırınımı, taramalı elektron mikroskobu (SEM), dc elektriksel direnç ve manyetik histerezis döngü ölçümleri aracılığı ile araştırıldı. XRD sonuçları göstermektedir ki, Bi2CaO4, Bi10Sr10Cu5O29 ve V5O9 gibi safsızlık fazları olmasına rağmen tüm örneklerde temel yapı yüksek sıcaklık Bi-2212 fazıdır. SEM sonuçları ile analiz edilen mikro yapılarda görülmektedir ki, x=0.05 Vanadyum katkılı süperiletken örnekte daha yoğun ve daha homojen tanecikler bulunmaktadır. Bununla birlikte bütün öneklerde gelişigüzel yönelimli plaka-benzeri taneler gözlemlenmiştir. Vanadyumun katkı miktarı x=0.1'e kadar arttırıldığında, süperiletkenlik geçiş sıcaklığı Tc-offset değerleride artmıştır. Örneklerin manyetizasyon ölçümleri (M-H) 10 ve 25 K'de gerçekleştirildi. Kritik akım yoğunluğunu hesaplamak için Bean kritik akım modeli kullanıldı. X=0.05 vanadyum katkılı örnekte, süperiletken tanelerin birbirleri ile daha kuvvetli bağlanmalarına bağlı olarak maksimum kritik akım yoğunluğu değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bi2Sr2-xVxCa1Cu1.75Na0.25Oy superconductors with x = 0, 0.05, 0.1 and 0.25 were prepared by the classic solid-state reaction method. The effects of vanadium substitution have been investigated by means of X-ray powder diffraction, scanning electron microscopy, dc electrical resistivity, and magnetic hysteresis loop measurements. XRD resaults indicated that the major peaks in all samples correspond to Bi-2212 phase while some peaks are responsible for minor impurity phases such as Bi10Sr10Cu5O29 and V5O9. XRD resaults clearly show that the superconducting properties of Bi-2212 phase can be significantly improved with x = 0.05 vanadium substitution. SEM micrographs show the presence of plate-like crystals in all samples, implying the composition of 2212 phases. M-H measurements of samples were performed at both T = 10 K and 25 K. In addition, Jc values of the samples were calculated from the hysteresis loop measurement by using the Bean's model showing that Jc significantly increases with x = 0.05 vanadium substitution.