Florlu sulardan florun giderilmesi
- Tez No: 45072
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada kuvvetli bazik anyon değiştirici bir reçine kullanılarak değişik konsantrasyonlarda hazırlanmış florür çözeltilerinden florür iyonlarının giderimi incelenmiştir. Bu suretle bazı içme sularında insan sağlığına zararlı seviyede bulunan florür iyonlarının giderilme şartlarının tesbiti düşünülmüştür. Denemelerde, sıcaklık, florür konsantrasyonu,katı/sıvı oranı ve karıştırma hızı parametre olarak seçilmiştir. Her bir parametrenin florür giderimi üzerindeki etkisi incelenirken diğer parametreler belirlenen bir değerde sabit tutulmuştur. Katı/sıvı oranı ve karıştırma hızının artmasıyla doğru orantılı olarak florür gideriminin arttığı, sıcaklık ve konsantrasyon artışıyla da ters orantılı olarak florür gideriminin azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak; azlığı ve fazlalığı durumunda insan sağlığına önemli zararları olan florür.ün içme suyunda bulunan aşırı miktarlarını anyon değiştirici bir reçine vasıtasıyla iyon değişim yöntemi ile gidermenin mümkün olduğu görülmüştür. Ancak % 70-80 gibi yüksek bir giderim verimi elde edebilmek için düşük sıcaklık ve konsantrasyon, yüksek katı/sıvı oranı ve iyi bir karıştırma hızı gereklidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, a strong-basic anion exchanger resin, the removing of fluorur ions from fluorur solutions prerared in various concentrations was studiecLThus, the proving of the removing circumstances of fluor ions at the level which is harmful to human health on some drinking waters was considered. In the experiments temperature, the ratio of solid/liquid, fluorur concentration and the speed of their mixing were selected as parameters.While influence of each parameter on the fluor removel was analysed, the other parameters were maintained a fixed value. It was seen that as the ratio of solid/liquid and the mixing speed increase, the fluorur re moval increases proportionally and that the increase of temperature and concentration, the fluorur removal decreases in the reverse proportional. As aresult; it has been that the removing of the excess quantities drinking water of fluo rur which is harmful to human health when it is more and less than its normal state has been possibility by the method of ion changing by means of the resin which changes anion.However ; in order to get a removal as % 70-80, low temperature, low concentra tion, high solid/liquid ratio and a good mixing speed is necessary.