Treatment of fluoride-laden wastewaters from electronics industry
Elektronik endüstrisinde florlu atık suların arıtılması
- Tez No: 7329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET ELEKTRONİK ENDÜSTRİSİNDE FLORLU ATIK SULARIN ARITILMASI TUNCER, Tamer Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Doçent Dr. Celal F. Gökçay September, 1989 65 sayfa Bu çalışmada TESTAŞ Ankara Tesisleri florlu atık sularının çeşitli tekniklerle arıtımı araştırılmıştır. TESTAŞ Ankara Tesisleri 'nin atık suları nitelik ve nicelik yönünden incelenmiştir. Flor arıtımında sönmüş kireç, kristal aşılama ve asit türü etkileri incelenmiştir. Bundan başka 20 mg/Vden az flor içeren atık sular için şap ile flor arıtımı araştırılmıştır. Deneyler sonucunda aşırı kireç dozlamasıyla flor konsantrasyonunun 11.2 mg/1 civarına düşürülebileceği gözlenmiştir. Kireç arıtımında en yüksek flor arıtımının pH 12.1 'de olduğu görülmüştür. Şap uygulamasının ise başlangıç flor konsantrasyonunun 19 mg/Vden 7.5 mg/1 'ye düşürdüğü gözlenmiştir. Kalıntı flor konsantrasyonu ile flor arıtımını kontrol eden parametreler arasındaki ilişki doğrusal bir regrasyon şeklinde gösterilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Atıksu, Flor Arıtımı, Çöktürme, Pıhtılaştırma, Kireçle Arıtım. it5.0SU)l, iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TREATMENT OF FLUORIDE-LADEN WASTEWATERS FROM ELECTRONICS INDUSTRY TÜNCER, TAMER M.S. in Env. E. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Celal F. Gokcay September 1989, 65 pages Treatment of fluoride-laden wastewaters from TESTAS ANKARA plant has been studied by use of different removal techniques. Qualitative and quantitative characteritics of wastewaters produced from the industry were identified depending on those characteristics. The effects of lime, calciumfLuoride seeding and add species on fluoride removal were studied. Furthermore, fluoride removal by using alum for the wastewaters containing fluoride ion concentrations less than 20 mg/L studied. Results displayed that, fluoride ion concentration was reduced to approximately ÎL2 mg/L by the addition of excess lime. The maximum fluoride removal in the lime treatment process was obtained at pH 12.1. Alum coagulation reduces initial fluoride ion concentration of 19 mg/L to approximataly 7.5 mg/L iiA linear equation of the residual fluoride ion concentration versus the parameters controlling the efficiency was obtained. KEY WORDS: Wastewater, Fluoride Treatment, Precipitation / Coagulation, Lime Treatment lii