Katekolün sulu çözeltilerden elektrokimyasal polimerizasyon ile giderilmesi
Removal of catechol from aqueous solutions by electrochemical polymerization
  1. Tez No: 450720
  2. Yazar: OSMAN CEM ALTINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KÜRŞAD KÖRBAHTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kimyasal kirleticilerin endüstriyel atıksularda en fazla bulunan türleri fenol ve türevleridir. Fenol ve türevleri birçok kimyasal proseste, ürün ve hammadde olarak ya da endüstriyel atıklar içinde bulunurlar. Fenollerin çoğu toksik bileşiktir ve bir kısmı tehlikeli atık bir kısmı ise kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. Bu yüzden katekol içeren AB sınıflandırmasında tehlikeli kategorisinde yer alan endüstriyel atıksu etkili bir biçimde arıtılmalıdır. Bu tezde katekolün sulu çözeltilerden elektrokimyasal polimerizasyon ile giderimi amaçlanmıştır. Katekol çözeltisine başlatıcı olarak amonyum persülfat elektrolit olarak ilave edilmiştir. Çalışmada katekol derişimi, amonyum persülfat derişimi ve reaksiyon sıcaklığının elektrokimyasal polimerizasyona etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmada çalışma elektrodu olarak karbon, yardımcı elektrot olarak platin, referans elektrot olarak Ag/AgCl kullanılmıştır. Çalışmada katekolün elektrokimyasal polimerizasyonla giderimi başarıyla sağlanmıştır. Optimum işletim koşulları cevap yüzey yöntemi uygulanarak 4 g/L katekol derişimi, 9.5 g/L amonyum persülfat derişimi ve 30°C olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The major chemical pollutants that can be found in industrial wastewater are phenols and its derivatives. Phenols and its derivatives can be found in chemical prosesses as a product, raw material or in the wastes of industrial facilities. Most of phenols are toxic and some of them are classified as hazardous in EU classification and should be treated with an effective method. The aim of this study is the removal of catechol from aqueous solutions by electrochemical polymerization. Ammonium persulphate was added into the catechol solution as an initiator. In this study, the effects of operating parameters such as catechol concentration, ammonium persulfate concentration and reaction temperature were investigated on the electrochemical polymerization. In this study carbon was used as working electrode, Ag/AgCl was used as reference electrode and platinum was used as auxiliary electrode. The electrochemical polymerization of catechol was successfully accomplished in the study. Optimum operating conditions were determinded as 4 g/L catechol concentration, 9.5 g/L ammonium persulphate concentration and 30°C reaction temperature by the application response surface methodology (RSM).