Polikistik over sendromu'nda serum dipeptidil peptidaz-4 (DPP-4), adenozin deaminaz (ADA) aktiviteleri ve oksidatif stres belirteçlerinin değerlendirilmesi
Serum activities of dipeptidyl peptidase-4 and adenosine deaminase and parameters of oxidative stress in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 450766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV EROĞLU ALTINOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), yalnızca reprodüktif bir hastalık olmayıp aynı zamanda uzun vadeli sağlık riskleri ile ilişkili görülen heterojen, metabolik bir hastalıktır. İnsülin direncinin ve metabolik bozuklukların yanı sıra, PKOS'lu kadınlarda, kronik düşük dereceli inflamasyon ve artmış oksidatif stres gösterilmiştir. DPP-4 enziminin metabolik ve inflamatuar hastalıkların patofizyolojisinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. DPP-4 ayrıca ADA enzimiyle bağlanmaktadır. ADA ile DPP-4'ün etkileşimi, T hücre proliferasyonunda artış ve sitokin sentezi ile sonuçlanmaktadır. ADA aktivitesinin artması halinde, azalan adenozin düzeyleri ile birlikte insülin direnci, hücre proliferasyonu, inflamasyonun indükleneceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, PKOS'lu hastalarda insülin direnci ve inflamasyon ile ilişkili olan DPP-4 ve ADA aktivitelerini, oksidatif stres parametrelerinden serum NO düzeyi ve NOS aktivitesini kontrollerle karşılaştırmalı bir şekilde ölçmeyi, kendi aralarında ve metabolik parametrelerle olası ilişkilerini incelemeyi planladık. Ayrıca obez ve nonobez olarak 2 altgruba ayırdığımız hasta ve kontrol grubunu aynı parametreler açısından araştırdık. Çalışmaya PKOS'lu 52 kadın ve 41 sağlıklı kontrol alındı. PKOS'lu hasta ve kontrol grubunun DPP-4 aktivite düzeyleri benzer tespit edildi (19,54 ± 7,01 ve 18,24 ± 6,73 IU/l; p=0,369). Serum ADA aktivite düzeyleri PKOS grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu (0,33 (0,17-0,67) ve 0,26 (0,12-0,60) IU/l; p=0,006).
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a heterogeneous disorder, which is considered not only a reproductive disease but also a metabolic disorder associated with long-term health risks. In addition to insulin resistance and metabolic abnormalities, chronic low-grade inflammation and increased oxidative stress have been shown in women with PCOS. Dipeptidyl peptidase 4 (DPP-4) is thought to play a role in the pathophysiology of metabolic and inflammatory diseases. DPP-4 also binds with adenosine deaminase (ADA) enzyme. The interaction of ADA with DPP-4 results in increased T cell proliferation and cytokine synthesis. Increased ADA activity has been suggested to induce insulin resistance, cell proliferation, and inflammation with decreased adenosine levels. In this study, we aimed to investigate DPP-4 and ADA activities associated with insulin resistance and inflammation, serum nitric oxide (NO) level and nitric oxide synthase (NOS) activity which are the oxidative stress parameters in patients with PCOS. We planned to demonstrate their relationships with each other and metabolic parameters. We divided the patient and control group into two subgroups as obese and nonobese and investigated these subgroups for the same parameters. Fifty two women with PCOS and 41 healthy women were included in this study.