Dışkı örneklerinde rotavirüsün iki farklı serolojik metotla araştırılması
Investigation of rotavirus by two different serological methods
- Tez No: 450770
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Diyare çocuklarda morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden birisidir. Gastroenteritlerin viral etkenler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmayla Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne diyareye bağlı Rotavirüs etkenli başvuran çocukların ELİSA ve Kromatografi yöntemleri kullanılarak bu testlerin duyarlılıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. 2015 yılı içerisinde Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne ishal şikâyetiyle başvuran 1000 hastanın dışkı örneklerine ait veriler kromatografi ve ELİSA yöntemleriyle araştırıldığında dışkı örneklerinin 100'ünde (%10) Rotavirüs antijeni saptanmıştır. 345 kız çocuğunun 40' ında (%11.59) ve 655 erkek çocuğunun 60'ında (%9.16) rotavirüs antijeni saptanmıştır P>0,05. Ayrıca 1000 ishalli vakanın %2'sinde adenovirüs antijeni saptanmıştır. Viral antijen pozitif olgular en sık kış ayları (Aralık, Ocak, Şubat)'nda görüldü. Veriler istatistiksel analiz edildi. Yaş ve cinsiyet 0-5 yaş grubundaki rota ve adeno virüsleri infeksiyon oranları üzerinde önemli etkileri yoktur. Antijeninin saptanması noktasında ELİSA yönteminin kromatografi yöntemine göre daha duyarlı olduğu ancak ELİSA testinin çok da ekonomik olmadığı ve zaman kaybına yol açtığından dolayı immünokromatografik yöntemlerle antijeninin saptanması %2'lik sapma meydana getirse bile avantajları göz önünde bulundurulduğunda göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute gastroenteritis is one of the most important causes of morbidity and mortality among children. Rotavirus is an important organism that has been involved in the etiology of viral diyare in newborns children all over the world. The aim of this study was to determine the frequency of rotavirus infection in pediatric patients admitted to Diyarbakir Pediatrics hospital to compare sensitivity of identification methods ELISA and card immunochromatography. Stool samples of 1000 patients complaining of diarrhea were investigated by ELISA and immunochromatography methods in 2015. Stool samples of 100 patients (10%) were positive for rotavirus antigens. The stools of all 345 girls, 40 (11.59%) and of the 655 boys 60 (9.16%) were positive for rotavirus antigens p>0.05. Adenovirus was detected in 2% of cases. Viral antigen positive cases were observed to be the most common in winter months (December, January, and February). Data were analyzed statistically. Age and sex have no significant effects on both rota and adeno viruses infection rates in 0-5 year age group. ELISA method showed an acceptable performance and it is more sensitive than the chromatography one. Nevertheless, ELISA method is not very economical and time consuming. Immünokromatografik assay method of rotavirus antigen even with a 2% deviation is beneficial and should not be ignored. It is generally a reliable method for rotavirus detection.