Akut gastroenteritli 0-5 yaş arası çocuklarda norovirus sıklığının araştırılması
The prevalence of norovirus infection in 0-5 years old children with acute gastroenteritis
- Tez No: 329005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Noroviruslar, özellikle beş yaş altı çocuklarda hastane yatışı gerektiren ağır gastroenterit olgularına neden olmaktadır. Çalışmamızda Ankara'daki iki hastaneye akut gastroenterit tanısı ile başvuran 0-5 yaş arası çocuklarda norovirus sıklığının araştırılması amaçlanmıştır.Dışkı örnekleri, Eylül 2004-Haziran 2011 tarihleri arasında S.B. Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran akut gastroenteritli 0-5 yaş arasındaki 1000 çocuktan alınmıştır. Dışkı örneklerinde norovirus GI ve GII antijen pozitifliği ELISA yöntemi ile (RIDASCREEN® Norovirus (C1401) 3rd Generation, r-biopharm, Darmstadt, Almanya) araştırılmıştır.Norovirus GI ve GII antijeni toplam 141 (%14.1) örnekte pozitif saptanmıştır. ELISA pozitifliği ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Norovirus prevalansı ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde sırasıyla %13.8, %17.7, %14.7 ve %11.2 olarak saptanmış ve virus ile mevsimsel dağılımı arasında istatistiki fark bulunmamıştır (p>0.05). Ancak aylara göre NoV prevalansı incelendiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05). Norovirus pozitif hastaların %3.3 `ünde parazit tespit edilmiştir. Norovirus ile enfekte dışkı örneklerinin hiçbirinde diyareye neden olan bakteriyel enfeksiyon ajanı bulunamamıştır.Diyareli örneklerde norovirus, %14 gibi yüksek bir oranda tespit edilmiştir. Ülkemizde rotavirus aşısının kullanılmaya başlanmasının bir sonucu olarak norovirus prevalansının artacağını ve 0-5 yaş ishalleri arasında daha sık rastlayacağımız bir etken olacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle, norovirus testlerinin rutin laboratuvarlardaki gerekliliğinin artacağını öngörmekteyiz. Sonuç olarak, norovirusun rutin tanısının, norovirus ile enfekte olmuş akut gastroenteritli hastaların gereksiz antibiyotik kullanmasını da önleyerek ülke ekonomisine bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Norovirus causes severe gastroenteritis especially in children under five years old requiring hospitalization. We aimed to investigate the prevalence of norovirus in 0-5 years old children with acute gastroenteritis in two large hospitals in Ankara.Stool samples were obtained from 1,000 children of 0-5 years old with acute gastroenteritis attended between October 2004-June 2011 to the Department of Paediatrics, Ministry of Health Ankara Training and Education Hospital and Hospital of Gazi University Faculty of Medicine. Antigens of norovirus GI and GII in stool specimens were detected by ELISA (RIDASCREEN® Norovirus (C1401) 3rd Generation, r-biopharm, Darmstadt, Germany).Norovirus GI and GII antigens were determined in 141 (14.1 %) samples. Statistically significant difference was not found between the diversity of ELISA positivity and age (p>0.05). In spring, summer, autumn and winter the prevalence of norovirus infection was 13.8%, 17.7%, 14.7 % and 11.2%, respectively; seasonal variation was not found in the prevalence of norovirus infection. However analysis of the monthly prevalence, statistically significant difference was found (p0.05) when compared with patients without norovirus infection. Parasites were detected in 3.3% of patients with norovirus infection. No diarrhoeagenic bacteria were found in norovirus infected samples.Norovirus was detected in 14% of samples with diarrhea, which is significantly high in Turkey. We consider that the prevalence of norovirus will increase in 0-5 years old children as a result of increasing use of rotavirus vaccine in Turkey. We consider that the need for norovirus diagnosis in routine laboratory will be increasing. Consequently, routine diagnosis of norovirus might be cost-effective by preventing redundant antibiotic consumption in patients with acute gastroenteritis related to norovirus infection.