Diyarbakır populasyonunda snıffın' stıcks koku testi ile bölgesel koku testinin sonuçlarıyla koku fonksiyon değerlendirmesi
Evaluation of sniffin' sticks and our regional olfactory test by aplication in a Diyarbakir population
- Tez No: 451057
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Diyarbakır popülasyonunda Sniffin' Sticks koku testi ve oluşturduğumuz bölgesel koku testinin sonuçlarıyla koku skorlarımızı oluşturmayı amaçladık. Aynı zamanda bu skorları diğer toplumların değerleri ile karşılaştırarak bölgesel koku normallerimizi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 ve Haziran 2014 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri 91 erkek ve 110 kadın olmak üzere 201 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen gönüllüler, anamnez ve fizik muayenede nazal patolojisi olmayan gönüllülerden seçildi. Sniffin' Sticks testi kullanılarak gönüllülerin eşik değer (odor thresold¬¬-OT), koku ayırt etme (odor diskriminasyon-OD), koku tanıma (odor identifikasyon-OI) skorları tespit edildi. Tüm bu skorların toplamı ile hastanın genel koku düzeyini anlatan TDI (threshold, discrimination, identification) skorları hesaplandı. Daha sonra Modifiye Koku testi kullanılarak gönüllülerin modifiye test eşik değer (modifiye odor thresold¬-mOT), modifiye test koku ayırt etme (modifiye odor diskriminasyon-mOD), modifiye test koku tanıma (modifiye odor identifikasyon-mOI) skorları tesbit edildi. Modifiye test için de hastanın genel koku düzeyini yansıtan ve bu üç skorun toplamını ifade eden mTDI (modifiye test thresold, discrimination, identification) skoru hesaplandı. Bu işlemler her iki nazal kavite birlikte kullanılarak yapıldı. Bulgular: Koku skorları iki nazal kavite birlikte kullanılarak tanımlandı. Olgular cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi ve sigara içimine göre her test için kendi içinde kıyaslandı ve her iki testin sonuçları karşılaştırıldı. Tüm olgularda, Sniffin' Sticks testi için ortalama eşik değer 10,73±2,35, ortalama ayırt etme (diskriminasyon) skoru 11,11±1,94, ortalama tanıma (identifikasyon) skoru 11,32±2,15 ve ortalama TDI skoru (eşik değer, diskriminasyon ve identifikasyon skorlarının toplamı) 33,11±5,9 olarak bulundu. TDI skorlarında 10.persantil değeri 26 olarak bulundu. Bu değerin altındaki olgular (n:13) hiposmik olarak değerlendirildi. Tüm olgularda, modifiye koku testi için ortalama eşik değer 10,88±2,31, ortalama ayırt etme (diskriminasyon) skoru 12,00±2,065, ortalama tanıma (identifikasyon) skoru 11,95±2,07 ve mTDI skoru (modifiye test için eşik değer, diskriminasyon ve identifikasyon skorlarının toplamı) ortalama 34,68±6,474 olarak bulundu. mTDI skorlarında 10.persantil değeri 26 olarak bulundu. Bu değerin altındaki olgular (n:10) hiposmik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aım: The aim of this study is evaluation of ''Sniffin' Sticks'' test and our regional olfactory test by aplication in a Diyarbakır population and to determine normal olfactory scores by using this two tests. Materıals and Methods: Our 91 male 110 female healty, over aged 18 volunteers were studied during the period from January 2014-June 2014. We examined subjects in the outpatient clinic of Otorhynolaryngology Department of Diyarbakır Dicle University Medikal Faculty. After taking medikal story, anterior rhinoscopy, nasal endoscopy with 30° of scope and routine ear nose and throat examination were performed. We found olfactory scores of volunteers by using 'Sniffin' Sticks' test and our regional modified olfactory test batteries. This scores included odor thresold-modified odor thresold (OT-mOT), odor discrimination-modified odor discrimination (OD-mOD), odor identification-modified odor identification scores and composite of the three scores TDI-mTDI scores. The thresold-diskrimination-identification (TDI-mTDI) score as the combined score of the other three scores tell us the grade of olfaction. Fındıngs: Two hundred and one healty volunteers whose age range between 20-72 were included to the study. Overall mean odor threshold (OT), odor discrimination (OD), odor identification (OI) and TDI scores for test were 10,73±2,35, 11,11±1,94, 11,32±2,147 and 33,11±5,9 respectively. The TDI score at the 10th percentile was 26. The scores below this value (n:13) considered as hyposmic. Overall mean modified odor treshhold (mOT), modified odor discrimination (mOD), modified odor identification (mOI) and mTDI scores for regional modified olfactory test were 10,88±2,3, 12,±2,1, 11,95±2,1 and 34,68±6,5 respectively. The mTDI score at the 10th percentile was 26. The scores below this value (n:10) considered as hyposmic.