Status epileptikus nedeni ile çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen hastaların demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and dermographic characteristics of children with status epilepticus monitored in picu
- Tez No: 451058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAŞKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Status epileptikus nedeni ile Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen hastaların demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde status epileptikus nedeniyle izlenen hastaların demografik ve klinik özelliklerini değerlendirmektir. Status epileptikus tanılı hastaların farklı yaş grupları, cinsiyet, ikamet ettikleri yer, altta yatan etyoloji, kullandıkları ilaçlar ve diğer klinik özelliklerinin tespiti amaçlandı. Materyal Metod: Bu çalışmada; 2010-2015 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde cinsiyet farkı gözetmeksizin 0-18 yaş arasında olan ve status epileptikus tanısı almış 38 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Dosya kayıtları eksik olan, klinik ve laboratuvar tetkiklerine ulaşılamayan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların yaş, cinsiyet, ikamet ettikleri yer, hastaneye başvuru süreleri, altta yatan etyoloji, klinik bulgular, laboratuvar ve izlem sonuçları incelendi. Bulgular: Hastaların cinsiyetleri incelendiğinde; %42.1'i erkek, %57,9'u kız, ikamet yerleri incelendiğinde %65,8'inin şehir merkezinden, %34,2'sinin kırsal alandan hastanemize başvurdukları saptandı. Yaşları; minimum 1,5 ay ile maximum 191 ay arasında olduğu, yaş ortalamalarının ise 38,5±45,2 ay olduğu saptandı. Hastaların vücut ağırlıklarına bakıldığında; minimum 3,5 kg ile maximum 42 kg arasında oldukları ve vücut ağırlıkları ortalamaları 13,3±8 kg olarak belirlendi. Hastaların yoğun bakım yatış ve tadavi süresi içerisinde ki mortalite sonuçlarına bakıldığında, %68,5'inin taburcu olduğu, %31,5'inin ise kaybedildiği saptandı. Sonuç: Status epileptikus ön tanısı ile başvuran olgularda nedeninin tespit edilmesi, hızlı değerlendirme, yoğun bakım izlemi ve erken tedavi hastaların daha sonraki morbidite ve mortalitesini etkileyen en önemli faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of clinical and dermographic characteristics of children with status epilepticus monitored in PICU Introduction and aim: The aim of this study is evaluation of clinical and dermographic characteristics of children with status epilepticus. We determined patients with status epilepticus according to their age groups, genders, residencies, underlying ethiologies, using drugs and other clinical features. Materials and methods: In this study, the files of 38 children in Pediatric İntensive Care Unit of Dicle University Faculty of Medicine between the years of 2010-2015, age range of 0-18 years, diagnosed with status epilepticus, were retrospectively investigated regardless of the their gender difference. The patients with deficient records and laboratory tests were excluded from the study. The age, gender, residency, duration of admission to hospital, ethiology, clinical symptoms and laboratory test results were evaluated. Results: The 42.1% of patients were male and 57.9% female, 65.8% lived in the city center and 34.2% lived in rural. Their ages were determined as minimum 1,5 months and maximum 191 months and their mean age was detected as 38,5±45,2 months. The range of their weights were between minimum 3,5 kg and maximum 42 kg and mean of weight were 13,3±8 kg. The 68,5% of the patients were discharged succesfully from the intensive care unit, but 31,5% of the patients were dead. Conclusion: The prompt diagnosis, ethiology, carefully evaluation, early treatment and follow-up in the intensive care unit are the most important factors effecting morbidity and mortality rates of patients with status epilepticus.