Küresel projektif düzlem modelinin incelenmesi
  1. Tez No: 45106
  2. Yazar: SÜHEYLA ERKEKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma 3 bölümden oluşmuştur. İlk bölümde Kaya R [l] den alman temel kavram, tanım ve teoremler verilmiştir. îkinci bölümde bir yarım küre yüzeyi üzerinde tanımlanan projektif düzlemin yapısı incelenmiş ; daha sonra bu küresel projektif düzlem modelinin Desargues ve Pappus Aksiyomlarını da sağladığı gösterilmiştir. Üçüncü bölümde de küresel projektif düzlem modelinin stereografik ve düşey izdüşüm yardımıyla elde edilen düzlemsel temsilleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis consists of three sections.In the first section, we give the basic concepts, definitions and the theorems taken from Kaya R [l]. In the second section, the geometrical structure of the projective plane, defined on the semi sphere surface, has been investigated. Also it has been shown that Desargues and Pappus axioms are satisfied in this spherical projective plane model. In the third section, two planar representations of the spherical projective plane model, obtained by stereografic and vertical projections, has been given.