Lastik agregalı betonların mekanik özellikleri
- Tez No: 45105
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV ÖZET Betonların mekanik özeliklerinin belirlenmesi amacıyla a-e diyagramlarının bilinmesi gerekmektedir. Atık oto lastiklerinin içine katılması ile elde edilen lastikli betonların mekanik özeliklerinin belirlenmesi için farklı oranlarda lastik ilave edilmiş standart silindir numunelerde basınç altında G-e diyagramları elde edilmiştir. Lastikli betonlar BS 16 ve BS 30 kalitelerinde olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanan normal betonlara % 15, 30 ve 45 oranlarında ince ve iri lastiğin agrega ile yer değiştirerek katılması ile elde edilmiştir. Ayrıca kalker agrega yerine bims kullanılarak agrega türündeki değişimin lastikli betona olan etkisi incelenmiştir. Elde edilen a-e diyagramlarından lastikli betonların tokluk, rezilyans, elastik ve plastik enerji kapasiteleri belirlenmiştir. Bu diyagramlardan, genel olarak, lastikli betonların normal betona oranla daha düşük dayanımlar vermesine rağmen daha büyük birim şekil değiştirmeler verdiği gözlenmiştir. Böylece gevrek olan betonun daha sünek hale geldiği ve betona değişik yeni kullanım alanlarının doğduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is necessary to know a-e diagrams in order to determine mechanical properties of concretes. In this study, to find out the mechanical properties waste tires was added in to the rubberized concretes to obtain standard cylindirical specimens to determine a-e diagrams under pressure. BS 16 and BS 30 rubberized concretes were obtained by adding 1 5, 30 and 45 % fine and coarse rubbers instead of aggregates. In addition, the affect of lime stone and pumice addition into the rubberized concrete was investigated. From a-e diagrams, toughness, resilience, elastic and plastic energy capacities of rubberized concretes were found. As a result, it was found that, in general, rubberized concretes had a lower strenght than normal concretes, but had a higher strain. Therefore, brittle concrete had more ductility and had new use areas.