Antalya ilindeki köpeklerde ehrlichia canis prevalansı
Prevalence of ehrlichia canis in dogs in Antalya province
  1. Tez No: 451132
  2. Yazar: İREM KIRMIZIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KORAY ALBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Vektör kaynaklı hastalıkları anlamak ve mücadele etmek için bu hastalıkların geçmişi ve prevalansıyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Bu çalışma Antalya ilindeki köpeklerde Ehrlichia canis seroprevalansının araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmada 250 köpekten serum örnekleri alınmış ve bu örnekler immun flouresan antikor testiyle (IFAT) serolojik olarak incelenmiştir. Test sonuçlarına göre 250 adet köpeğin 36'sı (%14,4) serolojik olarak pozitif bulunmuştur. Sonuç olarak Antalya ilinde E canis prevalansının yüksek olduğu görülmektedir. Antalya ilinin coğrafi konumu, sosyal ve kültürel yapısı nedeniyle gerek etken ve gerekse vektör mücadelesi ayrı bir önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
To understand and combat vector-borne diseases, more knowledge is needed about the past and prevalence of these diseases. This study was conducted to investigate the seroprevalence of Ehrlichia canis in dogs in Antalya province. Serum samples from 250 dogs were taken and serologically examined by immunofluorescence antibody test (IFAT). According to the test results, 36 (14.4%) of 250 dogs were found to be serologically positive. As a result, the prevalence of E canis is seen to be high in Antalya province. Because of the geographical position, social and cultural structure of Antalya province, the agent and the vector struggle gain a special importance.