Outdoor sports area design for people affected by cerebral palsy
Beyin felçli insanlar için dış mekan spor alanları tasarımı
- Tez No: 451139
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BENGİSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Spor, İç Mimari ve Dekorasyon, Landscape Architecture, Sports, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, dış mekan spor alanı tasarımlarının beyin felçli insanlardaki etkileirini incelemektedir. Ana amaç, onların toplumla olan ilişkilierini sporun yardımıyla kuvvetlendirmektir. Beyin felci, kişilierin günlük aktivitelerini tamamlamakta sorun yaratan engeller listesinde yer almaktadır. Engelliler için tasarlanan tesisler, onların karşılaştıkları engelleri azaltır ve hayatı daha az zor hale getirmekte yardımcı olabilir. Doğal elemanlar kullanarak tasarlanan spor alanları, onların sosyalleşmeleri ve hayatın daha çok parçası olmaları için etkili bir yardım yöntemi olabilir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, engelliler, engelliler için spor ve örnek projeleri incelemektedir. İkinci bölüm, Protekiz Beyin Felçliler Kurumuna ait olan Villa Urbana Gondomar'ın ncelenmesidir. Bu incelemeden sonra bölüm üçte bir tasarım önerisi vardır. Bu çalışmada, var olan literatür temel alınarak nitel ve nicel araştırma yapılmıştır. Literatür araştırmasına ek olarak anket, röportaj ve gözlem yöntenleri de kullanılarak beyin felçli insanların ihtiyaçları ve spor alanlarından beklentileri hakkında veri toplanmıştır. Bu tesiste 34 beyin felçli misafir bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the outdoor sports areas design for people who have cerebral palsy. The primary aim of this study is to improve their integration with the community by the help of the positive effect of sports. Cerebral palsy (CP) is one of the disorders on a list of conditions that can affect a person's ability to take part in daily activities. It is possible that the creation of a facility for people with disabilities could help reduce the obstacles that they face and enable them to improve their quality of life. Designing an outdoor sports area for all might be one of the most effective tools to help them to socialize and feel part of a community. This study is structured in three chapters. Chapter one introduces about disability, disability in sports, and similar cases for disabled people. In chapter two, the case study of Cerebral Palsy Portuguese Association's Villa Urbana Gondomar was analyzed. After the analysis of the case study, part three addressed the design proposal of the study case. Quantitative and qualitative research design was undertaken and based on existing literature. In addition to the literature review, questionnaires, observations, and interviews were used to understand their needs and expectations from sports areas. There are 34 Guests with cerebral palsy.