Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde duygusal zeka ve iletişim becerileri ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between the emotional intelligence and communication skills of the nurses working at psychiatric clinics
  1. Tez No: 451140
  2. Yazar: MİHRİBAN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yüksek Hemşire Mihriban TUNCER, ?Psikiyatri Kliniklerinde Çalışan Hemşirelerde Duygusal Zeka ve İletişim Becerileri İlişkisinin İncelenmesi? GATA Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2013. Bu araştırma; psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde duygusal zeka ve iletişim becerileri ilişkisinin incelenmesi amacı ile kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma; Kasım 2012-Ocak 2013 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerde uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini, araştırma kapsamına uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden 51 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi özelliklerini incelemek amacı ile ?Sosyodemografik Bilgi Formu?, duygusal zeka ile iletişim becerilerini incelemek için ?İletişim Becerileri Envanteri? ve ?Duygusal Zeka Ölçeği?? kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizinde, frekans dağılımı, aritmetik ortalama, Pearson Korelasyon Testi, ANOVA(tek yönlü varyans analizi) ve Bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Araştırmada psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirenin duygusal zeka ve iletişim becerileri arasında pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Hemşirelerin duygusal zeka seviyeleri arttıkça sağlıklı iletişim becerileri göstermelerinde artış olmaktadır. Sağlıklı iletişim becerilerini gösteren hemşirelerin duygusal zeka ile ilgili farkındalıkları da artmaktadır. Bu sonuçlar doğrultusunda; psikiyatri kliniklerinde çalışacak hemşirelerin yanı sıra, tedavi ekibinin diğer üyeleri için de kendini tanıma ve iletişim becerileri sürekli eğitiminin gerçekleştirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Nurse Mihriban TUNCER, ?Examining the Relationship between the Emotional Intelligence and Communication Skills of the Nurses Working at Psychiatric Clinics? GATA Institute of Hygiology, Nursing Program, Master?s Thesis, Ankara 2013. This cross sectional diagnostic research has been carried out for the purpose of examining the relationship between emotional intelligence and communication skills among nurses working at psychiatric clinics. The study was conducted on the nurses working at psychiatric clinics of Gulhane Military Medical Academy, Ankara University, Gazi University, Hacettepe University and Yıldırım Beyazıt University from November 2012 to January 2013. Its sample is comprised of 51 willing nurses suitable for the coverage of the research. As for the data collection, Socio-demographic Information Form and Emotional Intelligence Scale were utilized, the former of which aimed to examine the demographic characteristics such as age, gender, and education level of the nurses working at psychiatric clinics while the latter aimed at analyzing communication skills and emotional intelligence. During the statistical analysis of the data, frequency distribution, arithmetical mean, Pearson Correlation Test, ANOVA (one-way variance analysis) and T-test on independent groups were applied. A positive relationship was determined between the emotional intelligence and communication skills of the nurses working at psychiatric clinics. The higher the levels of emotional intelligence of nurses were, the better they displayed healthy communication skills. Moreover, the awareness for emotional skills was significant among nurses with healthy communication skills. These results suggest that it is important to carry out continuing education on other members of the treatment staff along with the psychiatric nurses about self-awareness and communication skills.