İzole mitral yetersizliği olgularında farklı tip kapak cerrahisinin sol ventrikül torsiyonel paremetreleri üzerine etkisi
The effect of different type surgery on the left ventricular torsional paremeters in patients with severe mitral regurgitation
  1. Tez No: 451269
  2. Yazar: ÖZKAN CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİHAL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İZOLE MİTRAL YETERSİZLİĞİ OLGULARINDA FARKLI TİP KAPAK CERRAHİSİNİN SOL VENTRİKÜL TORSİYONEL PAREMETRELERİ ÜZERİNE ETKİSİ AMAÇ: Mitral kapak onarımı operasyon sonrası sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının korunması açısından kapak replasmanına göre daha iyi bir stratejidir. Sol ventrikül rotasyonel parametrelerinin, sol ventrikül sistolik fonksiyonlarını gösterebileceği bildirilmiştir. Çalışmamızda farklı tip mitral kapak cerrahisinin ameliyat öncesi ve sonrası rotasyonel parametreleri üzerine etkisini araştırdık. METOD: Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş, ileri derecede izole mitral yetersizliği olan 36 hasta(14 erkek, ortalama yaş 46,3 ±5,6 yıl ) çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastalar normal sinüs ritmindeydi. 22 hastaya mitral kapak onarımı(grup A) yapılırken, 14 hastaya mitral kapak replasmanı(grup B) uygulandı. Ameliyat öncesi ve sonrası rotasyonel parametreleri(bazal rotasyon, apikal rotasyon ve torsiyon), ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül çapları ve volümleri karşılaştırıldı. SONUÇLAR: Operasyon öncesi sol ventrikül global longitudinal zirve strain, bazal ve apikal rotasyon, torsiyon, ortalama yaş, end-diyastolik volüm, end-diyastolik çap, end-sistolik volüm, end- sistolik çap, ERO her iki grupta da benzerdi. EF (Grup A: % 63,2±6vs. % 53,8±8,6 p: 0.001, Group B: % 65,0±6,9 vs. % 53,1±14,1 p: 0.001) ve EDV (Group A: 139,9±42 mL vs.117,9±48,8 mL, p: 0.005, Group B: 155,2±43,6 mL vs. 122±51,1 mL p: 0.01) her iki grupta da anlamlı olarak azalmıştı. Bazal rotasyon her iki grupta anlamlı olarak azalırken (Group A: -6,0± 2,81° vs. -3,3±3,86 ° p: 0.014, Group B: - 6,5±3° vs. -2,8±1,7° p: 0.002), apikal rotasyondaki azalma her iki grupta da anlamlı değildi.(Group A: 10,5± 7,06° vs. 8,7±8,31° P: 0.43, Group B: 11,1±5,0 ° vs. 7,5±7,2° p: 0.1). Torsiyondaki azalma MVR grubunda(17,2±5,1° vs. 9,6±7,8 ° p: 0.007) anlamlı iken, mitral onarım grubunda azalma istatiksel olarak anlamlı değildi. (16,5±8,44° vs. 11,5±8,8 p:0.063). TARTIŞMA: Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu her iki grupta azalırken, torsiyon sadece mitral kapak replasmanı yapılan grupta anlamlı düzeyde azalmıştı. Çalışmamızdaki hasta sayısı az olmasına rağmen mitral kapak tamiri, kapak replasmanı ile karşılaştırıldığında sol ventrikül rotasyonel parametrelerini korumada daha etkili olduğu bulunmuştur. Bu çalışma ile kapak cerahisi uygulanacak hastalarda mitral onarımın replasmana tercih edilmesi gerektiğini tekrar vurgulamış olduk.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF DIFFERENT TYPE SURGERY ON THE LEFT VENTRICULAR TORSIONAL PAREMETERS IN PATIENTS WITH SEVERE MITRAL REGURGITATION OBJECTIVE: Mitral valve repair is a better strategy than valve replacement in terms of preserving left ventricular systolic function after surgery. It has been reported that left ventricular rotational parameters can show left ventricular systolic functions. We investigated the effect of different types of mitral valve surgeons on preoperative and postoperative rotational parameters in our study. METHODS: Thirty-six patients (14 males, mean age 46.3 ± 5.6 years) with isolated mitral regurgitation were included in the study. All patients participating in the study were in normal sinus rhythm. Twenty-two patients underwent mitral valve repair (group A) while 14 patients underwent mitral valve replacement (group B). Preoperative and postoperative rotational parameters (basal rotation, apical rotation and torsion, ejection fraction, left ventricular diameters and volumes) were compared. RESULTS: Preoperative global longitudinal peak strain, basal and apical rotation, torsion, mean age, end-diastolic volume, end-diastolic diameter, end-systolic volume, end-systolic diameter, ERO were similar in both groups. EF (Group A: 63.2 ± 6%, 53.8 ± 8.6 p: 0.001, Group B: 65.0 ± 6.9 vs. 53.1 ± 14.1 p: 0.001) and EDV (Group A: 139,9 ± 42 mL vs. 117, 9 ± 48,8 mL, p: 0.005, Group B: 155,2 ± 43,6 mL vs. 122 ± 51,1 mL p: 0.01) were significantly decreased in both groups. Baseline rotation was significantly decreased in both groups (Group A: -6,0 ± 2,81 ° vs. -3,3 ± 3,86 ° p: 0.014, Group B: -6,5 ± 3 ° vs. -2 , 8 ± 1.7 ° p: 0.002), the decrease in apical rotation was not significant in both groups (Group A: 10.5 ± 7.06 ° vs. 8.7 ± 8.31 ° P: 0.43, Group B : 11,1 ± 5,0 ° vs. 7,5 ± 7,2 ° p: 0.1). The reduction in torsion was statistically significant in the MVR group (17.2 ± 5.1 ° vs 9.6 ± 7.8 ° p: 0.007), but the decrease in the mitral repair group was not statistically significant. (16.5 ± 8.44 ° vs. 11.5 ± 8.8 p: 0.063). DISCUSSION: While left ventricular ejection fraction decreased in both groups, torsion decreased significantly only in the mitral valve replacement group. Despite the low number of patients in our study, mitral valve repair was found to be more effective in maintaining left ventricular rotational parameters when compared with valve replacement. This study emphasized that mitral repair should be preferred to replacement in patients with underdoing mitral the valve surgery.