Soil improvement with dynamic compaction and analysis of a site application
Dinamik kompaksiyon ile zemin iyileştirmesi ve bir saha uygulama analizi
- Tez No: 451325
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dinamik kompaksiyon belirli bir ağırlığın belirli bir yükseklikten düşürülmesi ile yapılan bir zemin iyileştirme yöntemidir. Uygulanan tireşim enerjisi zemin danelerinin sıkışmasını sağlamaktadır. Fransız Menard Teknik Ltd. tarafından geliştirilen teknik çevreci, ekonomik ve uygulaması kolay olduğu için zemin sıkılaştırılmasında öncelikli olarak kullanılan bir yöntemdir. Dinamik kompaksiyon uygulanan zeminin sıkılık özelliklerinin ölçülmesinde Standart PenetrasyonvePresyometre gibi birçok yöntem mevcuttur. Teknoloji ve ekipmanlardaki son gelişmelere rağmen iyileştirilen zemin özellikleri kompaksiyon sonrasında ölçülebilmektedir. Uygulanması gereken enerji ve uygulama sonuçları net olarak tahmin edilememektedir. Bu tez çalışmasında zemin yüzeyinden itibaren sırasıyla kötü derecelenmiş killi çakıl, killi kum ve ana kaya üzerinde yüksek plastisiteli kil olmak üzere 19 m derinlğinde bir zemin profilinin dinamik kompaksiyonu eksenel simetrik sayısal model analizi ile birlikte sunulmuştur. Modelde zemin üzerine uygulanan geçici enerjinin frekansı 5 Hz olmuştur. Dizayn yöntemi olarak konvansiyonel method ve sayısal method ele alınmıştır. Bu yöntemlerin uygulanabilirliği Aliağa Organize Sanayi Bölgesi içindeki (ELTAŞ Transformatör Üretim Tesisi) bir dinamik kompaksiyon faaliyeti üzerinden tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic compaction is the soil treatement which involves dropping a given weight from a specified height on the soil. The energy applied generates vibrations causing the densification of the soil particles. The technic was advanced by the French firm Menard Techniques Ltd, which is environmentally friendly, simple to apply, and economic, which makes it as one of the primary solutions for soil densification. Despite the latest developments in technology and equipment, there are still no exact theories to forecast the energy required and the expected outcome. The level of improvement wasassessed based on the shear strength and deformation parameters of the soils after the compaction. Several testssuch as Standard Penetration and Pressuremeter were performed to check the degree of densification performed by dynamic compaction. This thesis presents an axisymmetric finite element model to simulate dynamic compaction of 19 m deep poorly graded gravel with clay, clayey sand and clay with moderate to high plasticity overlying“Bed Rock”. The impact energy on the soil is modeled as a transient loading with frequency of 5 Htz. The design of dynamic compaction operation was checked by two methods, which are known as the conventional method and the numerical method. A case history (i.e. ELTAŞ Plant Construction Area) was introducedin order to demonstrate the use of these methods since case histories are very valuable sources of information for this still highly emprical soil improvement methodology.