Seferihisar Sığacık Körfezi'ndeki üreyen deniz kuşları üzerine bir araştırma: 2014-2016
A study on the breeding marine birds in the Seferihisar Sığacık Bay: 2014-2016
- Tez No: 451326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GÜÇLÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sığacık Körfezi kıyıları ve adaları (Seferihisar, İzmir) deniz canlıları bakımından önemli yaşam alanlarından biridir. Bu alanda düzenli ve sistematik veri toplanmadığı için çalışmanın omurgasını oluşturacak deniz kuşları taksası ve diğer deniz canlıları grupları bakımından bulunan bilgi azlığı sebebiyle koruma açısından önlemler alınamamıştır. Oysa ki Türkiye'nin diğer kıyılarında olduğu gibi Sığacık Körfezi de gümüş martı Larus michahellis, tepeli karabatak Phalacrocorax aristotelis, ada martısı Ichthyaetus audouinii, boz yelkovan Calonectris diomedea, yelkovan Puffinus yelkouan, ada doğanı Falco eleonorae ve Akdeniz keşiş foku Monachus monachus gibi deniz canlıları için potansiyel bir yaşam alanıdır. Körfezde boz yelkovan, tepeli karabatak, ada doğanı ve gümüş martının üreme ve aynı zamanda yelkovan ve ada martısı türlerinin gözlem kayıtları bulunmaktadır. Çalışmada bölgedeki hedef türlerin üreme popülasyonlarının tespit edilmesi ve gelecekte üretilecek koruma politikaları için altlık oluşturması amaçlanmıştır. Adalarda hedef türlerden tepeli karabatak ve gümüş martının ürediği tespit edilmiştir. Yelkovan, ada martısı ve boz yelkovan alanda görülmüş olmakla birlikte üremeleriyle ilgili herhangi bir bulgu elde edilememiştir. Alana, daha önceki yıllarda Önemli Kuş Alanı statüsünü kazandıran tür olan ada doğanı ise tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Sığacık bay, coasts and islands (Seferihisar, İzmir) are one of the essential habitats for marine life. Conservation measures could not be taken due to lack of long and systematic studies and knowledge on seabirds and other marine life. Nevertheless, the Sığacık Bay is also a potential habitat for the Yellow-legged Gull Larus michahellis, Mediterranean Shag Phalacrocorax aristotelis, Audouin's Gull Ichthyaetus audouinii, Yelkouan Shearwater Puffinus yelkouan, Scopoli's Shearwater Calonectris diomedea, Eleonora`s Falcon Falco eleonorae and Mediterranean Monk Seal Monachus monachus like other similar coasts in Turkey. It is known that the Scopoli's Shearwater, Mediterranean Shag, Eleonora`s Falcon and Yellow-legged Gull is breeding in the bay, and also Yelkouan shearwater and Audouin's Gull observation records are present. In this study, determining the breeding population of bird species and underpinning information to the next preserving policies are intended. Breeding of Mediterranean Shag and Yellow-legged Gull is located in the islands. Although Yelkouan Shearwater, Audouin's Gull and Scopoli's shearwater were observed in the region, there was no finding about breeding of them. Eleonora's Falcon, which in past years had made the region an Important Bird Area, could not been observed.