Ekolojik ve sürdürülebilir mimarlıkta ekolojik değerlendirme yöntemleri
Ecological evaluation methods in ecological and sustainable architecture
  1. Tez No: 451368
  2. Yazar: PINAR EMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmada, ekolojik mimarlık ilkelerine uygun bina tasarımında yönlendirici kriterler ve dünya çapında kabul edilmiş ekolojik sertifikasyon sistemleri incelenmiştir. Bu bağlamda Türkiye'den ve Dünya'dan ekolojik ve sürdürülebilir bina örnekleri sertifikasyon sistemleri dikkate alınarak belirlenen kriterler çerçevesinde analiz edilmiştir. Ekoloji ve sürdürülebilirlik kavramlarına dair tespit edilen, toplanan kriter ve verilerin örnekler özelinde değerlendirilmesi, elde edilen bilgilerin tasarım sürecine yansıtılması ve veri olarak kullanılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, guiding criteria in building design which conforms to ecological architectural principles and ecologically certified systems which are accepted around the world are examined. In this context, ecological and sustainable building samples from Turkey and the World were analyzed within the framework of criteria determined by considering the certification systems. It is aimed to evaluate the collected criteria and data about the concepts of ecology and sustainability in terms of examples, to reflect the obtained information to the design process and to use it as data.