The role of context on boundary extension
Bağlamın görsel sahnelerin sınırlarının genişletilmesindeki rolü
- Tez No: 451384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP AYŞECAN BODUROĞLU GÖKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Görsel sahnelerin sınırlarının genişletilmesi, kişilerin kendilerine gösterilen sahnelerin içerdiği bilgiden fazlasını hatırlamasına yol açan bir bellek hatasıdır. Ancak bu hatanın sahnenin dışında görünmeyen kısımların nasıl devam edeceğini tahmin etmede faydalı bir işlevi vardır (Intraub & Richardson, 1989). Çok-kaynaklı (Multisource) modele göre, sahne şeması ve bağlamsal bilgi bu tahminin oluşmasına destek olan iki temel unsurdur (Intraub, 2012). Bu tezde, iki ayrı deney ile bağlamın ve sahne şemasının görsel sahnelerin sınırlarının genişletilmesindeki gerekliliğini inceledik. Birinci deneyde katılımcılar beyaz bir arka planda duran nesnelere ek olarak, bağlamsal olarak uyumlu veya uyumsuz nesneler içeren sahneleri incelediler. İkinci deneyde ise katılımcılar boş arka plan üzerine konumlandırılmış soyut şekilleri incelediler. Ayrıca kişilerin görsel ve uzamsal imgelem becerilerindeki farklılıkları ölçüldü. Her tür sahne ve beyaz arka plan koşulunda sınırların genişletilmesi etkisi görüldü. Ancak sahnelerdeki bağlamsal uyumsuzluğun bu etkinin miktarını düşürdüğü bulundu. Anlamlı nesneler yerine soyut şekiller kullanıldığında ise etki görülmedi. Ayrıca, sadece resimler tahmin yürütmeyi tetikleyebilecek bir unsur içermediği koşulda bireylerin imgelem becerilerindeki farklılıklar sınırların genişletilmesi etkisinin miktarını öngörmektedir. Bu çalışmanın bulguları Çok-kaynaklı model ile uyumludur. Görsel sahnelerin sınırlarının genişletilmesi etkisini gözlemleyebilmek için sahne şemasının varlığı gerekli olsa da, bağlamsal uyum gerekli değildir. Bağlamsal uyum yalnızca etki miktarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Boundary extension (BE) is a memory error in which observers tend to remember more of a scene than they are actually viewed, which reflects a good prediction of the natural continuation of a scene (Intraub & Richardson, 1989). According to the multisource model of scene perception, scene schema and contextual knowledge are main contributors to support these predictions (Intraub, 2012). In two separate experiments we investigated the necessity of context and scene schema in BE. In Experiment 1, observers viewed scenes that either contained semantically consistent or inconsistent objects as well as objects on white backgrounds. In Experiment 2, observers viewed abstract shapes on blank backgrounds. We also measured individual differences in visual and spatial imagery ability. In all types of scenes and the no background condition there was a BE effect; but critically, semantic inconsistency in scenes reduced the magnitude of BE. When abstract shapes were used instead of meaningful objects, no BE effect was seen. The results also showed that imagery abilities influenced BE ratings only when scenes had no element to trigger prediction. Our findings are consistent with the multisource model. We suggest that although scene schema is necessary to elicit BE, contextual consistency is not required but only increases the magnitude of BE.