Post-fordist affects, times and images: An ethnography of circulation in a digital advertising agency in Istanbul
Post-fordist duygular, imajlar ve zamanlar: Istanbul'da bir dijital medya ajansı'ndaki tedavüllerin etnografisi
- Tez No: 451383
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Reklamcılık, Anthropology, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez, çalışmaya, meta imajlarına ve bedensel sınırlara yapılan duygusal yatırımların yapımı ve bozumunu takip eder. Kısaca, arzulama ve emek vermeyi, şeyler, insanlar, duygular arasındaki zamansal ve mekansal ilişkiler içerisinde inceler. Yürütülen tartışma meta dolaşımının ivmelendiği, çalışma ve dinlencenin ve oyun ve emeğin ayrımının silikleştiği, dijital medya yazılımlarının, aletlerinin ve imkanlarının artan nüfuzunun deneyimlendiği bir arkaplan üzerinde işliyor. İstanbul'da bir dijital medya ajansında 2014 senesinde gerçekleştirdiğim katılımcı-gözlemci araştırmanın verilerinden yararlanıyorum. Girişte, tez boyunca iş gören kavramsal gerilimler ve çatışmalar tanımlıyorum. İlk bölümde etnografik çalışmamı, gözlemlediğim hesaplama, çıkarsama ve sınıflandırma pratiklerinin çağırdığı yenilik ve bütüncül toplum fantezileri dolayısıyla meta fetişizmi ve markalaşma tartışmalarına bağlıyorum. İkinci ve üçüncü bölümlerde dijital medya çalışanlarının zamansal ve mekansal dünyalarını örme biçimlerine ve bu anlatıların dijital işlerin mekanları, duyguları ve altyapılarıyla ne gibi ilişkiler oluşturduğuna eğiliyorum. Son bölümde, 'samimiyet' duygusunun muğlaklığına dair tanımlar yaptıktan sonra bunun işyerindeki hiyerarşik ve farklılaşmış pozisyonları nasıl haritaladığından hareketle, öznelerin kendilerini biçimlendirme pratiklerine dair çıkarımlar yapıyorum. Bu tezin amacı dijital/davranışsal reklamcılık pratiklerini küresel finansal kapitalizm, bilgi şebekeleri, ekonomik rasyonellikler ve zaman-mekan muammaları içerisinde konumlandırarak, zamansal anlatılar, mekan ve uzam, soyutlama ve bedenselleştirme, üretim ve yeniden üretim, duygulanımlar ve duygular, ve hafıza ve beklentilerle iştigal eden iktidar ilişkilerine dair yeni diyaloglar geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis follows the making and unmaking of commodity images, boundaries of embodied selves and emotional investments to work: cultivations regarding desiring and laboring, in relation to spatial-temporal dynamics between humans, things and affects. The discussion is set up against the backdrop of faster rates of commodity circulation, blurring boundaries between work and leisure and labor and play, and the augmentation (pervasiveness) of software, tools and possibilities of digital communication. It draws on my participant observation as a 'digital strategist' in a digital advertising company in Istanbul for four months. The Introduction defines several tensions that run throughout the thesis, which makes it more conceptual. In Chapter 2, I situate my ethnographic work in wider discussions on commodity fetishism and branding, attending to the practices of interpolation, tabulation and calculation as they reflect the making of novelty and fantasies of an automated society. Chapters 3 and 4 deal with the temporal self-understandings of digital media workers, and their relation to the workplace and the infrastructures of digital work. The final chapter plays with a working definition of 'genuineness' as an ambivalent affect that maps workplace authenticities and positions for self-fashioning in the workplace. The aim of this thesis is to situate digital/behavioral advertising work in a broader scale of global capitalism, informational networks, economic rationalities and space-time conundrums by engaging in dialogues with temporal self-understandings, affects and emotions, memory and anticipation, abstraction and embodiment, space and place, production and reproduction, and the ways in which working selves configure power relations.