Labor and value creation processes in the sector of natural food production in Turkey
Türkiye'de doğal gıda üretiminde emek ve değer yaratımı süreçleri
- Tez No: 451393
- Danışmanlar: PROF. NURİ ZAFER YENAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de son on yıldan bu yana özellikle kentli orta ve üst sınıflar arasında sağlıklı ve doğal gıda talebi giderek artmaktadır. Bu talebin tarım dünyasında da yansımaları vardır. Bu talebi karşılamak üzere, özellikle Türkiye'nin Güneybatı kıyı şehirlerinde tarımsal üretimi organize ve koordine eden giderek artan sayıda çiftlik kurulduğunu gözlüyoruz. Bu çalışma Türkiye'de doğal gıda sektöründeki emek ve değer yaratımı süreçlerini inceliyor. Bu amaçla, Aydın'ın Nazilli ilçesinde yer alan İpek Hanım Çiftliği'ni vaka incelemesi olarak ele almaktadır. Çalışmanın temel argümanı, doğal gıda sektöründe değer yaratımı ve sermaye birikiminin kadının ev içi emeği ve bilgisinin temellük edilmesi yoluyla gerçekleştiğidir. Bu sektörde kadın emeği ve bilgisi, sermayenin hizmetine uygun bir doğal kaynak olarak görülüyor. Bu çalışma aynı zamanda, geçmiş tarihin ve doğanın romantikleştirilmesinin bu sektörde sermaye birikimi için iki önemli strateji olduğunu iddia etmektedir. Bu çalışma, çiftlik sahibi ve çiftlik çalışanı kadınlarla yapılmış derinlemesine görüşmelere dayalı bir saha araştırmasıdır. Bu çalışmada aynı zamanda gıda ürünlerinin tanıtımı için oluşturulan ve e-mail yoluyla müşterilere gönderilen metinleri analiz ederek bu metinlerde dolaşıma sokulan söylemin ayırt edici temalarını öne çıkarıyorum.
Özet (Çeviri)
Demand for healthy and natural food has been increasing significantly, particularly among some segments of the middle and upper classes in metropolitan areas over the last decade in Turkey. This trend also has repercussions in the world of agriculture. We observe that an increasing number of farms have been established to meet this demand through organizing and coordinating agricultural production, especially in the southwestern cities of Turkey. This study examines the labor and value creation processes in the natural food production sector in Turkey. To that end, I scrutinize İpek Hanım Çiftliği, a farm located in the Nazilli district of Aydın, as a case study. The main argument is that value creation and capital accumulation are realized through the appropriation of women's domestic labor and knowledge. Women's labor and knowledge appear as a natural resource available for use as capital in this sector. This study also argues that the romanticization of past history and of nature are two other important strategies for capital accumulation in this sector. This study is based on field research and interviews conducted with the women working on the farm and the owner of the farm. It is also based on discourse analysis. I analyze the texts which have been created for the promotion of food products and which are sent to customers via e-mail, and I highlight the important themes of the discourse employed in them.