The relationship between customer participation in the service innovation process and customer satisfaction
Hizmet inovasyon süreçlerine müşteri katılımı ve memnuniyeti arasındaki ilişki
  1. Tez No: 451394
  2. Yazar: ENİS ALTIOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT NİSAN GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Servis sektöründe sadece pasif alıcı değil aktif eş-yaratıcı olan müşteriler, hizmet sağlayıcılar için önemli bir inovasyon kaynağı oluşturmaktadır. Bu nedenle, hizmet sağlayıcılar hizmet inovasyon sürecine müşterilerini de dahil etme arzusundadır. Geçmiş çalışmalar müşterinin inovasyon sürecine katılımının nihai çıktılarından birinin müşteri memnuniyeti olduğuna işaret etmektedir. Bu doğrultuda, bu çalışma, hizmet inovasyon sürecine müşteri katılımının, müşterinin hizmet sağlayıcı ve hizmet ile ilgili memnuniyeti üzerindeki etkisini, firmadan firmaya iş modeli kapsamında araştırmaktadır. Müşterinin hizmet inovasyon sürecine katılımı, 5 boyutta incelenmiştir: müşteri motivasyonu, katılım aşamaları, katılım yoğunluğu, katılım kanalları ve ilişki kalitesi. Müşterilerin hizmet inovasyon süreçlerine katılımının müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini aydınlatmak için motivasyon teorileri ve kaynak temelli görüş kullanılmıştır. Veri, Türkiye kargo sektöründen bir anket çalışması ile toplanmıştır. Bu boyutların müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemek için, kargo sektöründeki öncü bir kuruluşun 91 kurumsal müşterisini içeren örneklem üzerinde parametrik olmayan istatistiksel teknikler uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları müşteri ve hizmet sağlayıcısı arasındaki ilişki kalitesinin ve daha fazla sayıda katılım kanalının kullanılmasının müşteri memnuniyeti üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Diğer taraftan müşteri motivasyonu, katılım aşamaları ve katılım yoğunluğu müşteri memnuniyeti ile pozitif ilişki gösterseler de istatistiksel olarak anlamlı belirleyicileri değildir.
Özet (Çeviri)
As active co-creators of services rather than passive buyers, customers can act as a crucial source of innovation for service providers. Thus, the latter are willing to involve the former in their service innovation process (SIP). Past studies indicate that one of the ultimate consequences of customer participation in the SIP is customer satisfaction. Against this background, this study investigates the impact of customer participation in the SIP on their satisfaction with service providers and their services in the context of business-to-business relationships. Customer participation in the SIP is analyzed along five dimensions, namely, customer motivation, stages of participation, intensity of participation, channels of participation and relationship quality. Theories of motivation and a resource-based view of the firm are used to shed light on impact of customer participation in the SIP on customer satisfaction. Data was collected from the Turkish Courier, Express and Parcel (CEP) industry through a survey. In order to examine the effects of these dimensions on customer satisfaction, nonparametric statistical techniques were used on a sample of 91 corporate customers of a leading CEP company. The findings of the study demonstrate that the quality of relationship between the customer and service provider and the use of a larger number of channels of participation have a positive influence on customer satisfaction. On the other hand, although customer motivation, stages of participation and intensity of participation have statistically significant positive correlations with customer satisfaction, they do not emerge as its significant predictors.