The effect of daedalea quercina mushroom extracts on antioxidant enzyme actvites
Daedalea quercına mantar özütünün antioksidan enzim aktiviteleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 451422
  2. Yazar: AMAL SAAD MOHAMED RASHUAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BELGİN İŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda mantarlar ve mantar özütleri özellikle bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlık üzerine olumlu etkilerinden dolayı gıda takviyesi olarak önemli bir ilgi odağı olmuşlardır. Mantarlar, diyabetten kansere kadar çok farklı hastalığın tedavisinde önemli rol oynarlar. Tıp tarihi boyunca klinikte etkili olan pek çok ilaç mantarların kimyasal bileşiminden geliştirilmiştir. Bu çalışmada, kuru Daedalea quercina (L) Pers. mantarı methanol, etanol ve su kullanılarak farklı özütleme aşamalarından geçirilerek mantara ait toplam fenol ve flavonoid içerikleri ölçülmüştür. Daedalea quercina (L) mantarının biyolojik hedefler için olası tıbbi potansiyelinin belirlenmesi için mantarın methanol özütünün katalaz, glutatyon-S-Trasferaz ve superoksit dismutaz antioksidan enzimleri üzerine etkinliği incelenmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, en yüksek fenolik içeriği 242g GAE/ml ve flavonoid içeriği de 82,562g QE/ml değerleri olarak mantarın methanol özütünde tespit edilmiştir. Mantara ait, 2-2 difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürücü etki inçelenmiş metanolde özütlenmiş mantarın radikal süpürücü etkiyi %50 oranında inhibe ettiği ve bu inhibisyon için IC50 değeri de 0.081 g/L olarak hesaplanmıştır. Daedalea quercina (L) Pers. mantarının CAT ve GST enzimi üzerine etkileri incelenmiş mantarın maximum inhibisyon etkisi GST için 0.05583g/L, CAT enzimi için 0.1458 g/L IC50 değerlerinde gözlenmiştir. Daedalea quercina mantarının methanol özütü SOD enzim aktivitesini %50 den daha az inhibe etmiş olup anlamlı bir IC50 değeri hesaplanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, there were great interest in use of mushrooms and their extracts as food supplements, since they accepted to enhance immune function, and hence promote health. They are playing important roles for treatment of numerous diseases from diabetes to various types of cancers. Today, most of the clinically effective pharmaceuticals are developed from chemical entities from mushroom in the history of medicine. In this study, total phenolic and flavonoid contents of methanol, ethanol and water extracts from D.quercina (L) Pers. was evaluated, for investigating their potential medicinal values against biological targets that are participating in the antioxidant defense system such as catalase (CAT), glutathione S-transferase (GST), and superoxide dismutase (SOD), and free radical scavenging activity. According to the results, the highest phenolic and flavonoid contents were found in the methanolic extract of D.quercina (L) Pers as 242 µg GEA /mL and 82.562µg QE/mL values, respectively. 2, 2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH•) radical scavenging was observed with the methanol extract of D.quercina (L) Pers. with 50% inhibitory concentration value (IC50) of 0.081 g/L. The maximum GST and CAT enzyme inhibition activities were observed with methanol extract of D.quercina with 50% inhibitory concentration value (IC50) values of 0.05583g/L and 0.1458 g/L, respectively. The methanolic extract of D.quercina (L) Pers. showed less than 50% inhibitory effect on SOD enzyme activity and no IC50 value was available.