GSM markalarının sosyal medya kullanımlarının halkla ilişkilerin çift yönlü simetrik modeline göre twitter üzerinden analizi
A study upon social media use of GSM brands in terms of two-way public relations models on twitter
- Tez No: 451494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜÇDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Sosyal medyanın simetrik yapısı, halkla ilişkiler modellerinden iki yönlü simetrik modelin uygulanabilirliğini olanaklı kılmaktadır. Etkileşim ve diyalog özelliği ile halkla ilişkiler uygulayıcıları için bir ortam sunan sosyal paylaşım ağlarından Twitter'ın, telekomunikasyon ve iletişim alanının önemli bir parçası olan GSM markaları için önemli bir sosyal medya ortamı olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, Türkiye'deki GSM markalarının Twitter mesajları iki ay süreyle incelenmiş ve dört halkla ilişkiler modeline göre içerik analizine tabi tutulmuştur. Bunun yanı sıra GSM markalarının halkla ilişkiler uygulayıcılarıyla derinlemesine görüşmeler yapılarak sosyal medyaya yönelik bakış açıları ve stratejileri saptanmıştır. Halkla ilişkiler uygulayıcıları, sosyal medyayı hedef kitleleriyle etkileşim ve diyalojik ilişkiler kurmak açısından önemli gördüklerini ve bu doğrultuda kullandıklarını dile getirmişlerdir. İçerik analizleri doğrultusunda ise; kurumların sosyal medya kullanımlarında çeşitlilik olduğu, ağırlıklı olarak iki yönlü modeli kullanan kurumların yanı sıra tek yönlü modeli kullanan kurumların da olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Symmetrical structure of social media has enabled two-way symmetrical model of public relations to be practiced. Twitter, as a social networking site, provides an interactive and dialogic platform for public relations practitioners, and is thought to be significant for GSM brands, which have a great place within telecommunication industry. That's why in this study, Twitter posts of GSM brands in Turkey have been followed for two months and analysed according to four public relations models. Besides this content analysis, depth interviews have been conducted with public relations practitioners of these companies and their strategies and worldviews about social media have been revealed. The results have shown that public relations practitioners see social media as a significant medium in terms of creating interactivity and dialogic relationships relatinships. However, the results of the content analysis have revealed that there is a variety of social media use between the companies. While there are some companies mainly using social media as a two-way asymmetrical and symmetrical communication, there are also some companies using the new medium as a one-way communication tool.