Türkiye'ye yükseköğrenim için gelen uluslararası öğrencilerin İstanbul algısı
Istanbul perception of international students coming to Turkey for higher education
- Tez No: 451512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET KAMİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 679
Özet
Bu tez çalışması Türkiye'ye yükseköğrenim için gelen uluslararası öğrencilerin gelmeden önceki ve geldikten sonraki İstanbul algılarını incelemektedir. Uluslararası öğrencilerin gözüyle İstanbul'u resmetmektedir. Eğitim, kent ve sosyal hayat bağlamında uluslararası öğrencilerin İstanbul'u nasıl algıladıkları ve deneyimlediklerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Böylece medeniyetlerin merkezi İstanbul'a renk katan uluslararası öğrenci akışını yeni bir boyuttan değerlendirme fırsatı doğmaktadır. İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeler Birimi tarafından desteklenen araştırmanın saha çalışması nitel teknikle yürütülmüştür. Kartopu yöntemi ile şekillenen örneklem grubu ile görüşmeler açık uçlu sorularla gerçekleşmiştir. Toplamda 114 öğrenci ile yapılan görüşmelerin yanı sıra ilgili kamu kurumları ve çeşitli dernek personelleri ile de görüşme imkânı olmuştur. Araştırma sonucuna göre çok çeşitli unsurların şekillendirdiği algı faktörleri bölgelere ve bireylere göre değişmektedir ancak bütüncül bakıldığında geleneksel özellikleri ile oluşmuş İstanbul algısının çoğunlukla korunduğu ve olumlu nitelikler taşıdığı görülmektedir. Dil, din ve tarih sık sık öne çıkmaktadır. Öte yandan coğrafyalar, ülkeler, kültürler ve toplumlar arası etkileşimin etkisi değişen boyutlarda fark edilmektedir. Kişisel birikimleri ve ögeleri de dâhil etmek yanlış olmayacaktır. Algı inşasında farklı süreçlerin etkili olduğu, bu süreçlerle beraber belli bir algının oluştuğu veya hazır bir algının benimsendiği veya mevcut algının olumlu/olumsuz biçimde değiştiği anlaşılmaktadır. Ayrıca yurtdışında çizilen imaj ve inşa edilen algının yanı sıra İstanbul'da eğitim hayatı, toplum ve yaşam tarzını deneyimleyerek ortaya çıkan ya da yenilenen bir algı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
This master thesis analyzes Istanbul perceptions of international students before / after their coming to Turkey for higher education. It represents Istanbul from the points of international students. It aims to present how international students perceive and experience Istanbul within the context of higher education, city and social life. Since therefore the opportunity rises for evalution from a new aspect about the flow of international students breathing new life into Istanbul, center of civilizations. The fieldwork of this study, supported by Istanbul University Scientific Research Projects Unit, was performed by qualitative test. The interviews with the sample group formed by snowsampling were practiced by open ended questions. In addition to interviews with 114 students in total, the chance was found to have interviews with personnels in public instutions and several associations. According to the study results, the perception factors formed by various elements vary by regions and individuals however from the holistic view, it is seen that Istanbul perceptions composed of conventional characteristics maintains for the most part and has positive qualifications. Language, region and history are often and often prominent. On the other hand, in variable aspects it is realised by the effect of interaction between geographies, countries, cultures and societies. It will be not wrong to count in private accumulations and factors as well. It is appeared that different processes have influences in perception constructions, definite perception develops within these processes or any prepared perception is adopted or the present perception turns to positive / negative figure. Besides the perceptions constructed and drawed abroad, it is also relevant to say a perception which is renewed or rised by experiencing the education life, society and life style in Istanbul.