Türk sinemasında bir anlatım aracı olarak özel efektler
Special effects as a narrative instrument in Turkish cinema
  1. Tez No: 451511
  2. Yazar: MEHMET KAAN BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Çalışmamız, Türk sinemasında çizgiromandan adapte edilen filmlerin nasıl bir adaptasyon sürecinden geçtiği ve özellikle bu adaptasyon sürecinde kullanılmasına karar verilen özel efekt tekniklerinin anlatıma ve adaptasyona nasıl bir katkı sağladığının incelenmesine yöneliktir. Çalışmamız öncelikli olarak adaptasyonun kaynağını aldığı metinlerarasılık ve teknikleri üzerinde durmakta ardından adaptasyon teknikleri ve üretim biçimleri açıklanmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümü özel efekt teknikleri ve uygulanma biçimlerinin açıklanmasına ayrılmıştır. Bu bölümde ayrıca Türk sinemasında 60' ve 70'li yıllarda çizgiromandan uyarlanmış filmler ve çekilme koşulları açıklanmaktadır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise belirlenen evren içerisinden seçilen üç adet film adaptasyon tekniği açısından incelenmektedir. İnceleme evrensel değerlere bağlı kalmak adına yerli ve yabancı olmak üzere aynı çizgiroman adaptasyonlarını karşılıklı olarak incelemektedir. Bu incelemelerde özellikle özel efektlerin yerli ve yabancı yapımlardaki kullanımları ve bu kullanımların adaptasyon üzerinden sinema diline olan etkisi ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to research, the adaptation process in Turkish films from comic books. Majorly, how and“if”the chosen special effects in the adaptation process effects whole adaptation and cinematic language. Thesis begins explaining intertextuality where adaptation have it's roots. After the explanation of intertextuality and it's basic techniques, adaptation process is presented. Second part of this study is reserved for special effects techniques and their history. Also, this chapter includes explanation of comic book adaptations done in 60s and 70s Turkish movies and the production conditions. Third part of the study includes three movie anlysis selected from the universe of the research. These movies are analysed with an adaptation technique. To uphold a universal value, both Turkish and foreign adaptations of the same comic books are analysed. In this study special effects will be brought to spot light and how they are used in domestic and foreign productions.“if”and how they effect cinematic language will be presented.