Türk sinemasında ürün yerleştirme: Tütün ve tütün mamülleri kullanımı
Product placement in Turkish cinema: Use of tobacco and tobacco products
  1. Tez No: 451538
  2. Yazar: GÜLŞAH DÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN YOLCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Advertising, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma son dönem Türk sinemasında ürün yerleştirme bağlamında tütün ve tütün mamullerinin nasıl kullanıldığını tartışan bir araştırmadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ürün yerleştirmeye dair kavramlar ile ürün yerleştirmenin dünyadaki gelişimine bakılmıştır. İkinci bölümde Türk sinemasında ürün yerleştirmenin tarihsel gelişimi incelenmiştir. İlk iki bölümde elde edilen bilgiler göz önünde bulundurularak üçüncü bölümde 2011-2015 yılları arasında Türk Sinemasında ürün yerleştirme olarak tütün ve tütün mamullerinin nasıl kullanıldığına bakılmıştır. Filmler incelenirken içerik analizi yöntemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a research inquiring how tobacco and tobacco products are used in recent period of Turkish film industry within the context of product placement. The study consists of three parts. On the first part, the global development of product placement is reviewed through the terms with regards to product placement. On the second part, the historical development of product placement in Turkish cinema is reviewed. In view of the data obtained on first two parts, how tobacco and tobacco products were used as product placement in Turkish cinema between the years of 2011-2015 is investigated on the third part. Content analysis method was applied while the movies were investigated.