Türkiye'de yayıncılık alanının dönüşümü (1980-2015)
Transformation of publishing field in Turkey (1980-2015)
  1. Tez No: 451539
  2. Yazar: MEHMET ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Sosyoloji, Typography, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yayıncılığın son 35 senede geçirdiği dönüşümü Pierre Bourdieu'nun teork araçları yardımıyla açıklamayı hedeflemiştir. Bu maksatla çalışmanın ilk bölümünde yayıncılığın doğuşundan bugüne tarihi ana hatları ile ele alınmıştır. Bu tarihi anlatı içinde yayıncılığın yaşadığı kırılma dönemleri ve gelişen kurumsal yapısı ortaya konmuştur. İkinici bölümde, bu tarihsel anlatıya binaen son 35 sene içinde yayıncılığın dönüşümünü etkileyen faktörler özel olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, ilk bölümlerde ortaya konulan tarihsel anlatı ve özel incelemelere binaen gelişen yayıncılık alanı, bu alanın sermaye yapıları, çatışma noktaları ve alt alanları tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda Türkiye yayıncılık alanının yapısı, bu alanın kendine has sermaye düzeni ve çatışma alanları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to show transformation of Turkish publishing in the last 35 years, with theoretical perspectives of Pierre Bourdieu. For this aim, the first chapter of the research deal with general history of publishing in Turkey. In this historical narrative turning points and institutionalization of publishing highlighted. The second chapter focus on critical factors of the last 35 years which are highly effective on the transformation. Based on the narrative in the first 2 chapters The last chapter aims to analyze emerged publishing field, capital structure of the field, sub-fields and conflict points of the field, In the end of the research structure of Turkish publishing field, its special capital formations and conflict points determined.