İstihdam politikalarının etkinliği çerçevesinde girişimciliğin önemi: Avrupa Birliği ve Türkiye
The importance of entrepreneurship in the efficient of the employment policies: The European Union and Turkey
  1. Tez No: 451605
  2. Yazar: KAIRATBEK ARAPOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Günümüzde, makroekonomik göstergeler içinde istihdamın arttırılması dünyanın birçok ülkesinde ana hedef haline gelmiştir. İşsizlik sorununun giderek arttığı bir dünya ülkelerinin temel politikası, işsizliği azaltmak ve ekonomik büyümeyi sağlamaktır. İstihdam düzeyi artınca toplumun gelir düzeyi de artış gösterir. Bu ise toplam talebin artmasına sebep olur, toplam talep artınca da toplumsal refah sağlanmaktadır. Bir ülkenin işsizlik sorununu önlemenin en önemli yolu girişimcilik düzeyinin arttırılmasıdır. Çünkü girişimcilik düzeyi arttıkça yeni iş olanakları da artmaktadır. Bu ise istihdam olanaklarının gelişmesi ve ekonomik büyümenin sağlanmasına ön ayak olmaktadır. Ayrıca, değişimin kaçınılmaz olduğu ve sanayi toplumundan bilgi toplumuna kaymanın görüldüğü günümüz dünyasında girişimcilik, ülke bayrağını dünyaya taşıyan bir lokomotiftir. Ekonomik büyümenin en önemli etkeni olan girişimcilik, dünyanın birçok ülkesinde desteklenmeye başlamış ve ülkelerin devlet politikası haline gelmiştir. Çalışmada, Avrupa Birliği'nin istihdam yaratmada girişimcilik politikasının önemi ve Türkiye'nin girişimcilik politikası, girişimciliği destekleyen kurum ve kuruluşları incelenecektir. Ekonomik büyüme ve toplumsal refahın sağlanmasında girişimcilikle beraber KOBİ'lerin önemine yer verilecek ve KOBİ'ler için uygulanan devlet politikaları ele alınacaktır. İstihdam yaratmak için girişimciliği geliştirmenin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the macro-economic indicators through the increasing employment has become the main target in many countries. The basic policy of the countries in the world where an increasing problem of unemployment is to reduce unemployment and ensure economic growth. If employment level increase, the income level of the society will increase too. It causes an increase in total demand, if total demand increases, it provides social welfare. The most important way to prevent the unemployment problems of a country is to increase the level of entrepreneurship. Because if entrepreneurial level increases, new business opportunities will also increase. This is a way to provide employment and economic growth. The entrepreneurship is a locomotive bearing the national flags to the world. The most important factor of economic growth which has begun to support entrepreneurship in the world and in many countries, has become a state policy of the country. In this study, the importance of entrepreneurship policies of the European Union as well as the Turkish entrepreneurship policy, entrepreneurship supporting institutions and organizations will be examined. The importance and implementation of state policies for SMEs with entrepreneurial SMEs in achieving economic growth and social welfare will be discussed.. Entrepreneurship for employment creation will be emphasized that it is important to develop.