Haberin siyasal iletişim aracına dönüşümü ve Türk yazılı basınında seçim dönemi haberciliğinde algı yönetimi uygulamaları
Transformation of news into a political communication instrument and perception management practices in election journalism in Turkish print media
- Tez No: 451648
- Danışmanlar: DOÇ. VELİ POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 609
Özet
Son 10 yılda Türkiye'deki politik değişimlerin medyayı nasıl etkilediğini ve yazılı basında siyasi taraftarlığın geldiği noktayı konu alan bu çalışma, medyanın siyasetle olan ilişkisinin haber ve gazeteler açısından nasıl bir dönüşüm yarattığını somut olaylarla ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın girişinde medyanın değişen yapısı ve siyaset ile ilişkilerinin kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Türkiye ve dünyada medya dışı yaşanan gelişmeler ve toplumsal dönüşümün medyadaki dönüşüme büyük etkisi olduğundan bu hızlı değişimin nedenleri ve sonuçları ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın devamında medyanın algı yönetimi faaliyetlerine ve haberin üretim süreçlerine bakılmış, ardından Türk medyası ve siyasi yanlılık konuları masaya yatırılmıştır. Ardından, basın organlarının siyasi partilerin söylem yayma aracı haline gelip gelmediğini sorgulayan bir haber analiz çalışması yapılmıştır. Bu çalışma aynı zamanda,“yandaş medya”veya“muhalif medya”tanımlarını yeniden tartışmaya açmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de siyasi yanlılığın siyasi taraftarlık haline dönüştüğünü savunan bu inceleme, aynı zamanda“bir PR ve kamuoyu oluşturma faaliyeti olarak, gazetelerin siyasi partiler yararına haberi şekillendirdiği”gerçeğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis, which studies how political changes in Turkey in the last 10 years affected media and the current level of political partisanship in print media, is to reveal, with concrete examples, how media-politics relationship transformed news and newspapers. The introductory part of the thesis has tried to draw a conceptual framework of the changing structure of media and its relationship with politics. Since non-media developments in Turkey and the world as well as social transformation have a huge effect on media's transformation, the reasons and the results of this rapid change have been tried to be revealed. Proceeding sections of the thesis look into media's perception management activities and news production processes, and later discuss Turkish media and political bias in detail. Subsequently, a news analysis study has been made, questioning whether press organs have become an instrument of political parties to spread their discourse or not. The thesis also aims to re-open a discussion about the definitions of“supportive media”and“critical media”. The thesis, which argues that political partiality has turned into political partisanship in Turkey, also intends to uncover the fact that“newspapers, as a PR and public-opinion-molding activity, shape news in favor of political parties”